Astma to choroba, o której słyszeli niemal wszyscy, lecz nie każdy rozumie czym ona jest. Dlaczego chorujemy na astmę i kto jest na nią szczególnie narażony? Czy astma zawsze wiąże się z alergią? Jak leczyć astmę i jak zapobiegać jej objawom?

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Czym jest astma oskrzelowa?

Astma to choroba oskrzeli, w której dochodzi do ich nadmiernego skurczu (obturacji), co skutkuje napadowym kaszlem i utrudnionym oddychaniem. Przyczyną astmy jest proces zapalny toczący się w oskrzelach. Zwiększa się wówczas liczba komórek układu odpornościowego, a wydzielane przez niektóre z nich substancje powodują skurcz oskrzeli.

W około połowie przypadków astma ma podłoże alergiczne, to znaczy skurcz oskrzeli związany jest z ekspozycją na określony alergen: sierść zwierząt, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, określony pokarm lub substancję leczniczą. W takich sytuacjach do nasilenia objawów astmy dochodzi dopiero po kontakcie z czynnikiem uczulającym – na przykład w okresie pylenia roślin.

Astma oskrzelowa- objawy, przyczyny, leczenie

Jakie są przyczyny astmy oskrzelowej?

Na całym świecie na astmę choruje ponad 300 milionów ludzi. Za rozwój astmy częściowo odpowiadają czynniki genetyczne- skłonność do choroby jest w pewnym stopniu dziedziczona. Duży udział mają jednak również czynniki środowiskowe- narażenie na drażniące czynniki lotne, związane głównie z narastającym zanieczyszczeniem powietrza. Pewną rolę w rozwoju astmy przypisuje się również tak zwanej teorii higienicznej. Nadmierna izolacja od alergenów środowiskowych (kurz, pyłki, sierść zwierząt) może przyczyniać się do rozwoju astmy wczesnodziecięcej. Astma u dzieci i ludzi młodych ma zwykle charakter alergiczny, podczas gdy astma diagnozowana pierwszorazowo u dorosłych to zazwyczaj choroba zawodowa, związana z pracą w szkodliwych warunkach środowiskowych.

Objawy astmy

Podstawowym objawem astmy jest napadowy kaszel, przebiegający często z uczuciem duszności, ściskania w klatce piersiowej i świszczącym oddechem. Kaszel w astmie jest najczęściej suchy, męczący, rzadko pojawia się niewielka ilość białawej wydzieliny w końcowej fazie napadu. W czasie ataku kaszlu chory może doświadczać dużego lęku i stresu związanego z trudnościami w oddychaniu i wrażeniem duszenia się.

Objawy astmy alergicznej często powiązane są z alergicznym nieżytem nosa ( wodnisty katar, świąd nosa, uczucie zatkania) oraz atopowym zapaleniem skóry. Objawy astmy u dziecka to zwykle nawracające zapalenia oskrzeli z przedłużonym świszczącym kaszlem, oraz  występowanie dolegliwości związanych z nadreaktywnością oskrzeli- świszczący oddech, napadowy suchy kaszel po wysiłku, emocjach czy zmieniających się warunkach atmosferycznych oraz nocne wybudzenia z powodu kaszlu lub utrudnionego oddychania.

Mój bliski ma astmę- o czym muszę wiedzieć?

Rozpoznanie astmy to zwykle zaskoczenie, zarówno dla samego pacjenta, jak i jego najbliższego otoczenia. Warto wiedzieć, że chory na astmę może prowadzić normalne życie, o ile będzie przestrzegał zaleceń lekarskich oraz przyjmował zalecone przez lekarza leki.

U pacjenta z astmą dochodzi do częstszych powikłań infekcji  dróg oddechowych, dlatego tak ważna jest profilaktyka i zapobieganie chorobom. Osoby z astmą oraz ich najbliżsi powinni regularnie szczepić się przeciwko grypie (corocznie), jak również przyjąć dawkę przypominającą szczepienia przeciwko krztuścowi i pneumokokom.

Jak postępować w przypadku ataku astmy? Posadź bliską osobę na krześle, otwórz okno, by zapewnić dostęp świeżego chłodnego powietrza i podaj jej leki, które stosuje doraźnie. Jeśli przyjęcie leku nie powoduje istotnej poprawy, chory ma trudności z mówieniem lub traci przytomność niezwłocznie wezwij zespół pogotowia ratunkowego. W oczekiwaniu na przyjazd karetki chory może przyjąć dodatkowe dawki leku wziewnego.

Jak leczyć astmę?

W leczeniu astmy stosowane są dwa główne rodzaje leków: te, które zapobiegają atakowi astmy oraz te działające doraźnie. Każdy chory na astmę- niezależnie od jej stopnia nasilenia- powinien posiadać leki doraźne, które może zażyć w razie nagłego napadu choroby.

Większość leków na astmę stosowanych jest w postaci wziewnej- w zależności od wieku i stopnia nasilenia objawów pacjenta, mogą być one podawane za pomocą podręcznego inhalatora z lekiem bądź też w nebulizacji.

Inhalator w leczeniu astmy

Jak leczyć astmę u chorego, który nie potrafi skorzystać z podręcznego inhalatora lub takie leczenie jest niewystarczające w okresie zaostrzenia? Z pomocą przychodzą inhalatory (nebulizatory). Inhalator na astmę będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku dzieci, które nie są w stanie współpracować i świadomie pobrać dawki z inhalatora podręcznego, jak również w przypadku osób starszych, które mogą mieć problemy z rozumieniem zaleceń. Inhalacja za pomocą nebulizatora zapewnia bezpieczne i skuteczne podanie leku w zaplanowanej dawce do miejsca docelowego (drzewo oskrzelowe). Inhalator na astmę jest również świetnym rozwiązaniem dla dorosłych pacjentów z astmą w okresie zaostrzeń ( sezon pylenia, towarzysząca infekcja). Za jego pomocą zwiększa się dystrybucję leku w oskrzelach oraz skuteczność leczenia.

Ważny jest jednak wybór odpowiedniego sprzętu, który umożliwi dotarcie leków do odpowiedniej części układu oddechowego. Inhalator mechaniczny ( pneumatyczny, tłokowy) umożliwia podanie wszystkich leków, jakie mogą być zalecane w terapii astmy ( glikokortykosteroidów wziewnych, leków β-mimetycznych czy antycholinergicznych).

inhalator tłokowy haxe

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze inhalatora zajrzyj do artykułu poświęconego inhalatorom tłokowym.

Czy astmie można zapobiegać?

Astma jest chorobą przewlekłą, w dużej części uwarunkowaną genetycznie. W jej rozwoju biorą udział jednak także czynniki środowiskowe, głównie te działające w życiu płodowym i okresie wczesnodziecięcym. Udowodniono, że bardzo silnym czynnikiem predysponującym do rozwoju astmy u dziecka jest palenie papierosów przez kobietę ciężarną. Narażenie na dym tytoniowy w pierwszych latach życia również przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania. Do rozwoju astmy może przyczynić się również zanieczyszczenie powietrza oraz smog, a nawet praca w szkodliwym środowisku. Do takich prac należą między innymi: hodowla zwierząt, fryzjerstwo, praca w przemyśle chemicznym i drzewnym. Unikanie tych czynników może w pewnym stopniu zapobiegać rozwojowi choroby.