Jednorazowe maseczki medyczne na twarz towarzyszą nam znacznie częściej niż w poprzednich latach. Od kwietnia 2020 roku obostrzenia związane z pandemią spowodowały wzrost ich popularności. Jednak zakrywanie ust i nosa w niektórych zawodach, miejscach pracy jest koniecznie nie tylko w okresie pandemii. Medyczne maseczki jednorazowego użytku stosowane są m.in. w szpitalach, przychodniach  czy gabinetach stomatologicznych. Czym różnią się maski medyczne od tych niemedycznych czy wielorazowych? Poznaj zalety maseczek medycznych jednorazowego użytku.

Maseczki medyczne 

To grupa maseczek przeznaczonych do użytku głównie przez personel medyczny, w grupie tej znajdują się maseczki jednorazowe oraz półmaski filtrujące. Obie grupy maseczek posiadają znak CE i są wykonane zgodnie z europejskimi normami. 

Jednorazowe maski medyczne

Są to maseczki zalecane do stosowania głównie w środowisku medycznym (przez personel medyczny) ale mogą być stosowane w innych miejscach, w których wymagana jest ochrona układu oddechowego. Maseczki medyczne muszą posiadać certyfikat CE i spełniać Europejską normę EN 14683. Jest to jedyny rodzaj maseczek ochronnych o potwierdzonej skuteczności. Według normy EN 14683 istnieje podział masek na 3 typy:

 • TYP I – maski typu pierwszego zapewniają skuteczność filtracji bakteryjnej na poziomie BFE ≥ 95% 
 • TYP II – typ drugi to maski o skuteczności filtracji bakteryjnej BFE ≥ 98%
 • TYP IIR – maski tego typu charakteryzuje wysoka skuteczność filtracji bakteryjnej na poziomie BFE ≥ 98% oraz odporność na przesiąkanie.

Jednorazowe maseczki medyczne wykonane są z 3 warstw włókniny i w zależności od modelu posiadają gumki na uszy lub sznurki wiązane z tyłu głowy. Na rynku można kupić maseczki w różnych kolorach, najczęściej jest to kolor niebieski lub zielony, ale nie ma on żadnego wpływu na jakość produktu. 

Jednorazowe maseczki medyczne a niemedyczne

Na rynku możemy znaleźć maseczki, które wyglądają jak jednorazowe maseczki medyczne, lecz z powodu braku zgodności z normą europejską nie są one wyrobem medycznym. Jednorazowe maseczki niemedyczne często nazywane są maseczkami higienicznym, a ich wadą jest brak potwierdzenia skuteczności filtracji. Brak potwierdzenia zgodności z normami oznacza, że taka maseczka nie została wyprodukowana ani przetestowana adekwatnie do jej zastosowań i dlatego jej skuteczność jest wątpliwa. Dyskwalifikuje to maseczki z zastosowań medycznych, w gabinetach, czy placówkach związanych ze zdrowiem.

Jednorazowe maseczki medyczne typ IIR

Maseczki Haxe* to wyrób medyczny o najwyższym stopniu BFE. Według europejskiej normy EN 14683 maski Haxe* są maskami typu IIR i charakteryzują się skutecznością filtracji bakteryjnej ≥ 99%. Są odporne na przesiąkanie krwi i innych płynów organicznych. Trójwarstwowe, delikatne dla skóry i hipoalergiczne maski zapewniają dobrą oddychalności i dopasowują się do twarzy, dzieci młodzieży i dorosłych. Maski są w standardowym rozmiarze 17,4 cm x 9,5 cm, mocowane są za pomocą elastycznych gumek na uszy (pętelek usznych). 

Maseczki medyczna na twarz HAXE

 1. Regulowany mostek na nos – umożliwia dokładne dopasowanie;
 2. 4 wymiarowa konstrukcja – zapewnia dobrą oddychalność i umożliwia zakrycie całego obszaru nosa i ust;
 3. Gumki zakładana na uszy – elastyczne, nieuciskające i łatwe do założenia.

Jak prawidłowo zakładać jednorazową maskę medyczną

 1. Przed założeniem maseczki należy dokładnie umyć ręce;
 2. Należy wyciągnąć maseczkę z opakowania i sprawdzić, czy nie jest uszkodzona;
 3. UWAGA! Maskę należy założyć białą stroną do twarzy, a niebieską na zewnątrz;
 4. Chwytając za gumki, założyć ja na uszy;
 5. Rozłożyć maskę, tak aby w pełni zakrywała nos i usta;
 6. Uformować pasek nosowy powyżej grzbietu nosa za pomocą oby dłoni.

infografika - jak założyć maseczkę

Jak zdejmować maseczkę jednorazową

 1. Złapać oburącz za gumki i jednym ruchem zdjąć maseczkę z twarzy;
 2. Unikać dotykania środkowej części maski;
 3. Wyrzucić maskę do zamykanego kosza lub zawinąć szczelnie worek przed wyrzuceniem;
 4. Umyć dokładnie ręce.

Podsumowanie

Maseczki medyczne jednorazowego użytku są wyrobem medycznym posiadającym certyfikat zgodności z europejską normą EN 14683.  Chroniącym układ oddechowy przed szkodliwymi cząsteczkami znajdującymi się w powietrzu. Maseczki te nadają się do użytku w szpitalach, przychodniach, gabinetach medycznych i kosmetycznych, a także w szkołach, restauracjach i innych miejscach publicznych.

Jeśli interesuje Państwa zakup hurtowy, zapraszamy do kontaktu.

* Marka Haxe jest importerem produktu.