Pomiar ciśnienia tętniczego to jedno z ważniejszych badań medycznych. Wynik badania dostarcza cennych informacji na temat naszego zdrowia. Pozwala na wykrycie nadciśnienia a tym samym podjęcie leczenia oraz kontrolę stanu zdrowia. Nie wiesz po co mierzyć ciśnienie?, Jak dokonać pomiaru oraz interpretacji wyniku? Jakiego ciśnieniomierza używać do codziennej kontroli ciśnienia?

Regularne mierzenie ciśnienia pomaga kontrolować stan Twojego zdrowia oraz pozwala na szybką reakcje w monecie wykrycia nieprawidłowości. Warto poświęcić kilka minut dziennie aby poznać swój organizm, zaobserwować jak zmienia się Twoje samopoczucie w zależności od wartości ciśnienia tętniczego.

Pobierz darmowy dzienniczek pomiaru ciśnienia tętniczego

dzienniczek pomiaru ciśnienia

Kto powinien regularnie badać ciśnienie?

Każdy powinien regularnie sprawdzać wartość ciśnienia tętniczego ale niezbędne jest to u osób z rozpoznanym nadciśnieniem oraz osób obciążonych schorzeniami kardiologicznymi lub chorobami nerek. Pomiar ciśnienia jest zalecany również chorym na cukrzycę oraz osobom powyżej 55 roku życia, otyłym i z nadwagą.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze w domu?

Aby Twój pomiar był wiarygodny musisz przestrzegać kilku zasad. Pierwszą i najważniejszą jest minimum 5 minutowy odpoczynek. Jeśli jadłeś obfity posiłek, piłeś kawę, paliłeś papierosa lub byłeś narażony a duży wysiłek fizyczny odczekaj minimum 30 min. Gdy czas Twojego odpoczynku minie przyjmij pozycję siedzącą. Plecy powinny być  oparte. Nie krzyżując nóg połóż je płasko na ziemi. Bezpośrednio przed pomiarem rękę oprzyj na stabilnej powierzchni przed sobą.

Mankiet ciśnieniomierza należy umieścić na przedramieniu w taki sposób, aby znajdował się na wysokości serca. Nie ma znaczenia to, czy umieścisz go na prawym, czy lewym przedramieniu. Aby prawidłowo założyć mankiet polecamy przeczytać instrukcje obsługi urządzania którego używasz.

Jakim aparatem mierzyć ciśnienie tętnicze w domu?

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego, certyfikowanego aparatu do mierzenia ciśnienia. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2013 roku ciśnieniomierze nadgarstkowe nie są zalecane i nie powinny być obecnie stosowane z uwagi na niedokładność ich pomiaru. Badanie ciśnienia należy wykonywać ciśnieniomierzem naramiennym posiadającym certyfikat jakości.

Jak często i o jakiej porze dokonywać pomiaru?

O ile Twój lekarz nie zalecił inaczej, dokonuj pomiaru dwa razy dziennie- o stałych porach dnia (zwykle rano i wieczorem). Dodatkowe pomiary ciśnienia wskazane są gdy poczujesz się gorzej na przykład w momentach osłabienia, bólu lub zawrotów głowy czy też zaburzeń widzenia. Badanie ciśnienia tętniczego jest całkowicie bezpieczne więc możesz  wykonywane je wielokrotnie w ciągu dnia.

Wyniki pomiarów ciśnienia należy zapisywać w dzienniczku ciśnienia tętniczego który możesz pobrać za darmo TUTAJ.  Jeśli zdarza Ci się zapominać o zapisaniu wyniku pomiaru, pomocna okaże się pamięć ciśnieniomierza.

Jakie błędy w czasie pomiaru ciśnienia popełniamy najczęściej?

Nie stosowanie zasad może zaburzyć wynik pomiaru ciśnienia tętniczego. Do najczęściej popełnianych błędów zalicza się:

  • Brak minimum 5 minutowego odpoczynku przed pomiarem (optymalny czas odpoczynku to 10 minut)
  • Nieprawidłowa pozycja w czasie pomiaru
  • Niewłaściwy dobór mankietu (mankiet zbyt szeroki lub wąski) bądź też nieprawidłowe jego założenie (mankiet powinien znajdować się około 5 cm powyżej zgięcia łokciowego, a pomiędzy nim a ramieniem powinny mieścić się dwa palce)
  • Pomiar ciśnienia w czasie nasilonych emocji
  • Palenie papierosów lub spożywanie napojów z kofeiną bezpośrednio przed pomiarem
  • Dokonywanie pomiaru po obfitym posiłku lub treningu fizycznym

Jak odczytać i interpretować wynik wyświetlony przez ciśnieniomierz?

Ciśnieniomierz zazwyczaj wyświetla wynik w tej samej kolejności. Jako pierwszą widzimy wartość ciśnienia skurczowego oznaczanego jako SYS (Systole). Na drugiej pozycji widnieje wartość ciśnienia skurczowego czyli DIA (Diastole). Poniżej możemy odczytać ilość uderzeń serca na minute czyli puls. Niektóre ciśnieniomierze zaraz po zakończonym pomiarze poinformują Cię o poprawności Twojego wyniku. Ciśnieniomierz BPM636 poinformuje Cię nawet o wykrytej arytmii. Jeśli jednak nie znasz prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego, a Twój ciśnieniomierz nie posiada funkcji, która informuje o tym czy wynik jest prawidłowy skorzystaj z tabeli zamieszczonej w darmowym dzienniczku Haxe lub sprawdź prawidłowe wartości poniżej.

Czy moje ciśnienie tętnicze jest prawidłowe?

Za prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi uważane są wartości poniżej 140/90. Dolną granicę normy ciśnienia ustala Twoje samopoczucie oraz stan Twojego układu sercowo-naczyniowego.

optymalne ciśnienie to wartości mniejsze i równe 120/80

prawidłowe ciśnienie to wartości od 120 do 129 dla ciśnienia skurczowego oraz od 80 do 84 dla ciśnienia rozkurczowego

wysokie prawidłowe ciśnienie to wartości od 130 do 139 dla ciśnienia skurczowego oraz od 85 do 89 dla ciśnienia rozkurczowego

Jeśli w wyniku kilku kolejnych pomiarów uzyskasz wyniki > 140/90 koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Jeśli podwyższonym wartościom ciśnienia towarzyszą objawy neurologiczne, jak zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia czy niedowład kończyn konieczne jest wezwanie zespołu pogotowia ratunkowego.

Jakie są inne objawy nadciśnienia?

Nadciśnieniu często towarzyszą takie objawy jak:

  • bóle lub zawroty głowy
  • uczucie niepokoju, rozdrażnienia
  • uderzenia gorąca, duszności, zmęczenie
  • zaczerwienienie twarzy

Najczęściej nadciśnienie tętnicze przebiega bezobjawowo, a dopiero przypadkowy pomiar umożliwia wykrycie choroby. Profilaktyczne pomiary pomagają wykryć nadciśnienie a szybka reakcja pozwala na skuteczniejsze leczenie.

Jeśli zauważyłeś u siebie wysokie wyniki lub chcesz się dowiedzieć jak żyć z nadciśnieniem przejdź do artykułu o nadciśnieniu

Podsumowanie

Warto regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi nawet, jeśli nie stwierdzono u nas choroby, w której monitorowanie ciśnienia tętniczego jest konieczne. Pomoże to kontrolować prace naszego organizmu a w razie nieprawidłowości przyśpieszy wykrycie choroby.  Badanie jest szybkie i łatwe do samodzielnego wykonania. Pomiary należy zapisywać dzienniczku a w przypadku złego samopoczucia odnotowywać z uwagami.

Przypominamy o możliwości pobrania darmowego dzienniczka .