Jak rozpoznać typ cery? Poznaj szybkie i skuteczne sposoby

Jak rozpoznać typ cery? Poznaj szybkie i skuteczne sposoby

Jak rozpoznać typ cery? To pytanie zadaje sobie wiele z nas w poszukiwaniu odpowiednich kosmetyków i zabiegów. Kluczowe okazuje się tutaj kilka prostych testów, oraz zrozumienie budowy skóry. Gotowa? Zaczynamy! 

Typ cery – dlaczego powinnaś go znać?

Każdy, kto chce uzyskać wiarygodną odpowiedź na pytanie: „jak dbać o cerę?” powinien na samym początku określić jej podstawowy rodzaj. Bez tego próbowanie kolejnych kosmetyków będzie tylko zgadywaniem, a efekty nie przyniosą spodziewanych rezultatów.

Oprócz pomocy w doborze kosmetyków, wiedza na temat Twojej cery może zdecydowanie ułatwić szukanie odpowiednich zabiegów mających na celu jej polepszenie jej kondycji, oraz dobór diety do rodzaju cery. Efektem połączenia wszystkich tych czynników będzie piękna, wolna od niedoskonałości skóra.

Typy i rodzaje cery

Mimo, że nasza nasza skóra zmienia się wraz z wiekiem, z powodu narażenia na na czynniki zewnętrze, takie jak wiatr, słońce, niskie/wysokie temperatury, czy wysoka wilgoć, to da się wyróżnić cztery rodzaje cery:

  • cera sucha – charakteryzuje się niską elastycznością, szorstkością dotyku, matowością oraz wysoką tendencją do łuszczenia się,
  • cera mieszana – podatna na pojawianie się zaskórników i dość wrażliwa. Dość częstą oznaką występowania tego rodzaju cery jest nadmierne przesuszenie okolic policzków oraz błyszczenie w strefie “T”,
  • cera tłusta – najczęściej objawiająca się ziemistym kolorytem, nadmiernym błyszczeniem się oraz występowaniem licznych zaskórników i wągrów. Często występującym/problemem przy tym typie cery są rozszerzone pory,
  • cera normalna – niestety najrzadziej występujący typ skóry , charakteryzujący się równomiernym wyglądem, zachowując balans między nawilżeniem, a przesuszeniem się.

Specjaliści wyróżniają też inne rodzaje cery, takie jak normalna, dojrzała, czy cera problematyczna. Dla Ciebie jednak najpraktyczniejsze będzie skupienie się na podstawowych rodzajach skóry.

Jak rozpoznać typ cery?

Istnieje wiele możliwości na przetestowanie, jaki rodzaj skóry mamy. Najczęściej jednak wykorzystuje się trzy sposoby:

1. Test chusteczką

Po godzinie od umycia twarzy delikatnym środkiem myjącym, przyłóż cienką chusteczkę higieniczną, do twarzy. Istotne jest, aby sprawdzić różne jej obszary. Efekty tego działania mogą być różne, w zależności od rodzaju cery:

  • Cera sucha i normalna – chusteczka pozostaje zazwyczaj sucha,
  • Cera tłusta – na chusteczce pojawiają się tłuste plamy, niezależnie od miejsca jej przyłożenia,
  • Cera mieszana – na chusteczce pozostają plamy, zazwyczaj po przetarciu w okolicy nosa, czoła oraz brody.

2. Obserwacja po myciu

Opiera się na obserwacji reakcji skórnych po myciu twarzy delikatnym środkiem myjącym i następnym jej osuszeniu (bez pocierania ręcznika o skórę). Po kilku minutach możliwe jest zaobserwowanie następujących efektów:

  • Cera normalna – brak reakcji oraz dyskomfortu,
  • Cera sucha – skóra robi się szorstka i ściągnięta. W niektórych przypadkach mogą pojawić się też zaczerwienienia,
  • Cera tłusta – zdecydowane zwiększenie połysku, szczególnie w okolicach czoła, nosa i brody,
  • Cera mieszana – może wystąpić każdy z powyższych rodzajów, w różnych rodzajach twarzy, np. cera na czole może charakteryzować się większym połyskiem, podczas gdy na policzkach będzie szorstka i ściągnięta.

3. Reakcja na czynniki zewnętrzne

W zależności od pory roku, można określić nasz typ cery po samych reakcjach na mróz lub upały. W trakcie lata osoby z tłustą cerą będą miały problem z charakterystycznym, nadmiernym błyszczeniem się skóry. W trakcie zimy najczęściej cierpią osoby z suchą skórą, która jest o wiele bardziej podatna i wrażliwa na zimno niż cera tłusta.

Ważne jest to, że nawet w przypadku braku problemów czy zajść skórnych warto wiedzieć jak rozpoznać typ cery – wielu kosmetologów uznaje, że jest to punkt wyjściowy każdego zabiegu, czy doboru kosmetyków.

Budowa skóry i jej funkcje

Skóra dorosłego człowieka stanowi powierzchnię od 1,5 do 2 m2, co sprawia, że jest jednym najważniejszych narządów naszego organizmu. Zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz podskórnej tkanki tłuszczowej.

Z racji swoich rozmiarów, skóra pełni wiele funkcji w ciele człowieka. Wśród nich najważniejszą wydaje się być funkcja ochronna, oddzielając tkanki wewnętrzne od czynników zewnętrznych. Poza nią, warto wyróżnić:

  • funkcję percepcyjną – skóra jest odpowiedzialna za odbieranie bodźców świata zewnętrznego,
  • funkcję termoregulacyjną – skóra, dzięki porom potu, jest w stanie regulować temperaturę naszego organizmu,
  • funkcję diagnostyczną – poprzez wygląd skóry, można w pewien sposób określić ogólny stan naszego organizmu,
  • funkcję odpornościową – skóra wydziela płyny, będące swego rodzaju warstwę ochronną, broniącą nasz organizm przed drobnoustrojami.

Jak pielęgnować cerę, niezależnie od jej rodzaju?

Aby odpowiednio dbać o cerę, niezależnie od jej typu, kluczowe jest stosowanie produktów i zabiegów, które wspierają naturalny proces regeneracji skóry. Istotne jest przede wszystkim:

  • Regularne oczyszczanie twarzy – pomaga usunąć zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz martwe komórki skóry,
  • Stosowanie toników, kremów nawilżających, a w okresie wiosna-jesień – środków ochrony przeciwsłonecznej. 
  • Odpowiednia dieta. Związek między dietą a pielęgnacją cery jest bardzo silny - to, co jemy, ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu i zdrowia naszej skóry.
  • Stosowanie specjalistycznych zabiegów na skórę, zarówno twarzy, jak i ciała – jest to bardzo skuteczne uzupełnienie pozostałych metod pielęgnacji. Dzięki wielu innowacyjnym urządzeniom, takim jak peelingi kawitacyjne czy antycellulitowe bańki chińskie, możesz przenieść salon kosmetyczny i urodowy do własnej łazienki, za ułamek ceny i z podobnym efektem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania