Inhalacje to bardzo skuteczny sposób leczenia infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Jak wykonać inhalacje? Czy inhalacje z pary wodnej i naparów ziołowych wystarczą? Dowiedz się w czym tkwi sekret skutecznej inhalacji.

Inhalacja a nebulizacja- jaka jest różnica?

Inhalacja to pojęcie szersze, oznaczające wdychanie pary wodnej (czystej lub z dodatkiem naparu ziołowego/olejków aromatycznych lub innych substancji). Inhalacje mogą być wykonywane za pomocą miski z parującą wodą oraz specjalnych inhalatorów podręcznych zawierających jedną dawkę leku.

Niestety skuteczność tak prowadzonej inhalacji jest niewielka, wymaga ona także aktywnego udziału osoby inhalowanej- wdychania pary wodnej lub leku zawartego w dozowniku, co w wielu przypadkach bywa trudne, szczególnie u dzieci.

Nebulizacja to forma terapii z użyciem sprzętu rozbijającego cząsteczki leku lub innej substancji w formie płynnej do niezwykle małych rozmiarów, dzięki którym mogą one dotrzeć do wybranych pięter dróg oddechowych (nosa, krtani, tchawicy, oskrzeli lub płuc). Do wykonania nebulizacji konieczny jest nebulizator, często w języku potocznym nazywany inhalatorem.

Kto może się inhalować?

Nebulizacja to sposób leczenia, który może być prowadzony nawet u najmłodszych dzieci (również noworodków- na zlecenie i pod kontrolą lekarza). Inhalacje za pomocą nebulizatorów stosuje się również u osób przewlekle chorych, leżących i mających problemy z przyjmowaniem leków doustnych. Za pomocą odpowiedniej maski i właściwego sprzętu możliwe jest skuteczne dostarczenie leku do miejsca docelowego- krtani, tchawicy, oskrzeli lub płuc. Nebulizacje są niezastąpionym elementem leczenia u osób z astmą czy alergiami wziewnymi, zwłaszcza dzieci, które mają problem ze stosowaniem inhalatorów podręcznych.

Jak inhalować niemowlę i małe dziecko? – inhalacja z soli fizjologicznej

Inhalacja u niemowlaka i małego dziecka może wydawać się trudna i skomplikowana lecz nie wiele rożni się od inhalacji dorosłego człowieka. W przypadku maluchów konieczne jest użycie nebulizatora oraz odpowiedniego rozmiaru maski dla dzieci. Aby nie podrażnić delikatnej skórki maluszka możesz posmarować jego twarz kremem. Nebulizacja u malucha nie powinna być dłuższa niż 10 min i można ją powtórzyć 2-3 razy dziennie.

Wybierając inhalator dla dziecka warto zwrócić uwagę na jego głośność oraz szybkość nebulizacji. Inhalator dla rodziny, w której są lub mają pojawić się dzieci, powinien być cichy. Ze względu na ograniczony czas inhalacji niemowlaka powinien też szybko i sprawnie dostarczać mgiełkę do dróg oddechowych maleństwa.

Jedynym problemem w inhalowaniu niemowlaka może okazać się jego cierpliwość oraz chęć zdjęcia maski. W ostateczności możesz dokonać inhalacji podczas snu dziecka.

Do codziennej inhalacji niemowląt i małych dzieci używa się roztworu soli fizjologicznej. Inhalacje te, pomagają na katar i kaszel przynosząc ulgę w oddychaniu. Nawilżanie błon śluzowych zmniejsza ból gardła i zatok.

Na co pomaga inhalacja?

Inhalacja jest bardzo pomocną metodą leczenia infekcji, zarówno sezonowych przeziębień, kataru, kaszlu po infekcyjnego, jak i poważniejszych chorób, jak zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli czy płuc. Dzięki inhalacjom możliwe jest również leczenie stałe lub doraźne alergii, astmy atopowej lub innych chorób układu oddechowego.

Najprostszą substancją, jaką możemy użyć do inhalacji jest sól fizjologiczna ( jest to 0,9% roztwór chlorku sodu- NaCl, dostępny bez recepty w aptece). Inhalacje z soli fizjologicznej doskonale nawilżają błonę śluzową układu oddechowego, ułatwiają oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny i łagodzą kaszel.

W inhalatorze możemy używać również soli bardziej stężonej ( 2-3%), która rozrzedza zalegającą wydzielinę oraz działa wykrztuśnie. Użycie soli fizjologicznej z dodatkiem hialurionianu świetnie łagodzi błonę śluzową dróg oddechowych i umożliwia jej regenerację.

Nebulizacje to najskuteczniejsza metoda pomocy doraźnej w czasie zapalenia krtani, które jest częstym problemem u najmłodszych dzieci. Zapalenie krtani może pojawiać się po zwykłym przeziębieniu. Głównie z powodu innej budowy anatomicznej krtani i dróg oddechowych u dzieci, pojawia się obrzęk, kłopoty z oddychaniem i charakterystyczny, szczekający kaszel. Inhalacje za pomocą sterydów ( np. Nebbud, Pulmicort) umożliwiają szybkie zmniejszenie objawów i są pierwszą formą pomocy choremu dziecku.

W nebulizatorze można stosować również inne leki zalecone przez lekarza- działające rozkurczowo na oskrzela, rozrzedzające wydzielinę lub działające wykrztuśnie.

Pamiętajmy, że do inhalatorów nie możemy wlewać olejków eterycznych oraz naparów ziołowych zawierających olejki eteryczne. Cząsteczki wdychane podczas nebulizacji są o wiele mniejsze niż kropla pary wodnej. Dotarcie olejku do płuc oraz oskrzeli może doprowadzić do ich gwałtownego skurczu czyli do sytuacji zagrażającej życiu.

Zalety nebulizacji

Jedną z największych zalet nebulizacji jest możliwość jej wykonania również u najmłodszych i niewspółpracujących pacjentów. Leczenie wziewne jest mało uciążliwe i niebolesne. Lek przenika bezpośrednio do odpowiedniej części układu oddechowego co pozwala na minimalizację jego dawki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku użycia leków silnie działających, na przykład sterydów wziewnych.

Jaki inhalator/nebulizator wybrać?

jak wybrać inhalator

Wybór inhalatora to często trudne zadanie, a ilość dostępnych na rynku modeli często nas przytłacza i zniechęca do poszukiwań. Jeśli decyzja o zakupie inhalatora została już przez Ciebie podjęta to my pomożemy Ci wybrać idealne urządzenie do Twojego domu. Zapraszamy do artykułu, który ułatwi Ci wybór odpowiadając na Twoje pytania czyli- Jak wybrać inhalator?