Termometr lekarski do domu – czym mierzyć temperaturę?
Termometr to podstawowe urządzenie do kontroli temperatury ciała. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów termometrów, ale jak wybrać termometr do domu? Czym różnią się termometry domowe od tych szpitalnych, a czym te dla niemowląt i dla dorosłych?
Rodzaje termometrów
Praktycznie w każdym domu znajduje się urządzenie do pomiaru temperatury ciała, więc jeśli zastanawiasz się jaki termometr będzie dla ciebie najlepszy, zastanów się kto będzie z niego korzystał.
Termometr cieczowy
To najstarszy, najmniej zaawansowany, ale nadal chętnie kupowany termometr. Wiele osób nazywa go mylnie termometrem rtęciowym, lecz te z rtęcią zostały wycofane ze sprzedaży w 2009 roku. Wcześniej wykorzystywana rtęć została zastąpiona mniej toksycznym galinstanem. Jest lekki, mały i łatwy w obsłudze, zaletą jest niewątpliwie niska cena. Główne wady to długi czas pomiaru ( w jamie ustnej około 4 minuty, pod pachą aż 10 minut)
Dla kogo nadaje się termometr cieczowy?
To termometr dla osób rzadko mierzących temperaturę i raczej dorosłych. Pomiar wymaga cierpliwości ze względu na dość długi czas jego trwania. Nie nadaje się dla dzieci, gdyż łatwo go stłuc, a niecierpliwe dziecko nie będzie zadowolone z konieczności siedzenia w bezruchu przez 10 minut.
Zalety:
- Niska cena
- Dokładny
- Mały rozmiar
- Brak baterii
Wady
- Długi czas pomiaru
- Łatwy do stłuczenia
- Należy dezynfekować
Termometr elektroniczny dotykowy
Wyglądem przypominają tradycyjne termometry cieczowe, skale temperatury zastępuje jednak mały ekranik. Czas pomiaru jest zdecydowanie krótszy i wynosi od kilkunastu sekund do kilku minut. Na rynku dostępne są modele ze sztywną i elastyczną końcówką. Są bardzo małe, wygodne i proste w obsłudze, a do tego należą do tańszej grupy termometrów.
Kto będzie zadowolony z tego rodzaju termometru?
To idealny termometr dla osób, które korzystają z termometru sporadycznie i tylko do pomiaru temperatury ciała. Nadaje się dla starszych dzieci (ok. 5 lat i więcej) i dorosłych. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy, to elektroniczny termometr dotykowy jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Nie nadaje się dla osób uczulonych na nikiel, gdyż wykonana z niego końcówka termometru może wywołać objawy alergiczne.
Zalety:
- Niska cena
- Dokładny
- Mały rozmiar
- Dość szybki pomiar
- Łatwy w obsłudze
Wady:
- Końcówka z niklu
- Konieczność wymiany baterii
- Podatność na promieniowanie elektromagnetyczne
- Należy dezynfekować
Termometr bezdotykowy do czoła
To termometry bardzo popularne wśród rodziców niemowląt i najmłodszych dzieci. Przyjmują różne kształty, ale najbardziej popularne są te przypominające pistolet. Są to urządzenia wielofunkcyjne - większość dostępnych modeli pozwala na pomiar nie tylko temperatury ciała, ale także przedmiotu i powietrza. Wynik wyświetlany jest na dużym i czytelnym ekranie już po upływie 1 sek. Taki sposób kontrolowania temperatury jest bardzo higieniczny, bo urządzenie nie ma kontaktu z pacjentem. Aby wynik był wiarygodny, należy przestrzegać kilku zasad dotyczących korzystania z termometru bezdotykowego, zawarliśmy je w naszym drugim artkule - Jak działa termometr bezdotykowy? Zasady korzystania z termometru na podczerwień W sklepach stacjonarnych, internetowych i aptekach znajdziesz wiele różnych firm i modeli, które różnią się parametrami i funkcjami termometru, a ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Czym mogą różnić się modele bezdotykowe?
Przede wszystkim ceną, odległością pomiaru, czasem pomiaru, dokładnością oraz ilością zapamiętywanych wyników. Niektóre z termometrów mają funkcję wyłączania dźwięku, podświetlania ekranu, alarmowania o gorączce czy automatycznego wyłączania.
Kto powinien rozważyć zakup bezdotykowego termometru?
Rodzice najmłodszych dzieci, niemowląt i noworodków docenią funkcjonalność i szybkość pomiaru, więc to urządzenie coraz częściej znajduje się na listach wyprawkowych młodych mam. Wielofunkcyjność pozwala na stałe kontrolowanie temperatury malucha, jego posiłków, wody do kąpieli czy pomieszczenia. Termometr bezdotykowy znacznie ułatwia opiekę nad maluchem, umożliwia błyskawiczny pomiar temperatury u najbardziej ruchliwych dzieci.
Zalety:
- Wielofunkcyjny
- Bardzo szybki pomiar
- Higieniczny
- Nie trzeba dezynfekować
Wady:
- Konieczność wymiany baterii
Termometr na podczerwień do ucha
Dokonują pomiaru promieniowania wytwarzanego przez błonę bębenkową ucha, dlatego są dość dokładne, a pomiar w uchu trwa ok. 1 - 3 sek. Polecany jest do kontroli temperatury u dzieci, bo nie jest obarczony błędem wynikającym z wpływu czynników zewnętrznych.
Zalety:
- Szybki pomiar
- Mały rozmiar
Wady:
- Konieczność wymiany baterii
- Należy dezynfekować lub korzystać z jednorazowych osłonek
Istnieją modele, które umożliwiają pomiar zarówno w uchu, jak i na czole:
[katalog_slider id="5902696001208" title="Znajdź sklep w okolicy" title-button="1" product-button="1"]
Termometr w smoczku
To wynalazek dla najmniejszych pacjentów. Jest to tańsze rozwiązanie niż termometr bezkontaktowy, lecz nadaje się tylko dla dzieci korzystających ze smoczków. Smoczek może przydać się przy konieczności dłuższej kontroli temperatury. Istnieje ryzyko, że dziecko nie będzie chciało ssać smoczka, do którego kształtu nie jest przyzwyczajone.
Zalety:
- Łatwy w użyciu
- Dokładny
Wady:
- Krótkotrwałe rozwiązanie
- Brak możliwości wymiany baterii
Termometry lekarskie do użytku domowego - grafika porównująca rodzaje
*podane ceny są orientacyjne, ceny zmieniają się w zależności od sytuacji na rynku - obecnie są wyższe z powodu koronawirusa
Termometr szpitalny
Wiele osób chce zakupić "termometr jak w szpitalu", mówiąc te słowa często mamy na myśli termometr bezdotykowy. To najlepszy termometr do pomiaru masowego. Nie wymaga dezynfekcji, a uzyskanie wyniku zajmuje 1 sek. Modele kupowane do szpitala są często bardziej wytrzymałe, mierzą z większych odległości i posiadają stacje ładujące zamiast baterii.