Planujesz kupić bezpieczny inhalator, który będzie odpowiedni zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzje- przedstawiamy inhalatory tłokowe.

Jeśli wiesz już jak wybrać inhalator -przeczytaj artykuł o inhalacji, z którego dowiesz się m.in. czym są nebulizatory oraz jak inhalować niemowlaka.

 

 

Najlepszy inhalator dla dzieci i rodziców

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów inhalatorów umożliwiających nebulizację dzieci i dorosłych. Najbardziej znane to inhalatory tłokowe, ultradźwiękowe, membranowo – siateczkowe oraz proszkowe.

Inhalator tłokowy zwany również pneumatycznym to najpopularniejszy rodzaj inhalatora. Modele tłokowe to zdecydowanie najlepszy wybór jeśli szukamy inhalatora dla rodziny.  To niedrogie rozwiązanie dla osób, którym zależy na możliwości stosowania wszystkich rodzajów leków wziewnych. Nadają się do inhalacji rożnego rodzaju solanek, antybiotyków czy leków steroidowych. Z nebulizacji za pomocą inhalatora tłokowego mogą korzystać osoby dorosłe, dzieci, niemowlęta a nawet noworodki.

Inhalatory ultradźwiękowe są to inhalatory bardzo ciche stosowane w szpitalach i klinikach. Ze względu na wąski zakres możliwych do zastosowania lekarstw jest to mniej uniwersale urządzenie.

Inhalator membranowy, siateczkowy (MESH) to bardzo mały i cichy inhalator zasilany bateriami lub przez zasilacz. Inhalatory MESH nadają się do większości roztworów inhalacyjnych.

Ważne parametry inhalatora

Twój inhalator/nebulizator powinien spełniać kilka kryteriów, dzięki którym nebulizacja będzie skuteczna i bezproblemowa. Należą do nich:

Wielkość cząsteczek

Zarówno zakres ich wielkości jak i parametr MMAD (średnia wartość cząsteczek) są w tym przypadku bardzo istotne.

Cząsteczki o wielkości 8-5 µm zatrzymują się w jamie nosowej i gardle. Aby dotrzeć do oskrzeli konieczne jest wytworzenie cząsteczki o wielkości 5-2 µm. Do najgłębszej warstwy układu oddechowego trafiają cząsteczki o rozmierzę mniejszym niż 3 µm. Jeśli zależy nam na leczeniu schorzeń płuc to właśnie taka wartość jest wartością maksymalną dla MMAD.

inhalator dla dzieci

Czas inhalacji

Ma znaczenie głównie w przypadku wykonywania inhalacji u dzieci; im krótszy czas podawania leku tym większa szansa, że mały pacjent otrzyma całą zaleconą dawkę leku; czas inhalacji możemy sprawdzić dzięki parametrowi „szybkość nebulizacji” podawanej w mililitrach na minutę, w przypadku inhalatorów tłokowych jest to zazwyczaj 0,4 ml na minutę.

Możliwość nebulizacji dzieci i dorosłych

Jeśli szukamy urządzenia dla całej rodziny to powinniśmy wybrać inhalator tłokowy lub siateczkowy – nadają się do nebulizacji najmłodszych dzieci i niemowląt. Akcesoria umożliwiające inhalacje osób dorosłych i dzieci to m. in. maski w 2 rozmiarach i ustnik dla starszych dzieci i dorosłych.

Poziom natężenia hałasu

Warto wybierać inhalatory, w których poziom natężenia dźwięku w czasie pracy jest niewielki- ma to znaczenie szczególnie u najmłodszych dzieci, które mogą bać się urządzenia; jeśli inhalator będzie wystarczająco cichy możliwa jest inhalacja w czasie snu. Poziom ok 50-55 dB powinien być komfortowy dla większości osób. Najcichsze inhalatory MESH generują hałas na poziomie ok 15 dB są jednak bardzo drogie.

Jakość wykonania– aby być pewnym, że inhalator, jaki wybraliśmy jest nie tylko skuteczny, ale i wykonany z bezpiecznych i trwałych materiałów.

Akcesoria do inhalatora

Maska dla osoby dorosłej: maska pozwala na wdychanie mgiełki zarówno przez usta, jak i nos.

Maska dla dzieci: małe dzieci najłatwiej inhalować za pomocą maseczki.

Ustnik: jest istotny podczas inhalowania leków rozkurczających oskrzela, steroidów. Nadaje się dla dorosłych i starszych dzieci.

Smoczek do inhalacji: nie zaleca się ich stosowania, mgiełka często trafia do oczu i powoduje ich podrażnienie, dodatkowo odruch ssania doprowadza do połknięcia mgiełki zamiast jej wdychania.

Haxe inhalatory

Wszystkie 3 modele inhalatorów dostępne w ofercie Haxe to inhalatory tłokowe. Inhalatory są wyrobami medycznymi, są bezpieczne i uniwersalne.

Uśredniona wielkość cząsteczek aerozolu (MMAD): 2,44 μm wielkość ta umożliwia dotarcie do najgłębszych części układu oddechowego.

Czas inhalacji: szybkość nebulizacji w inhalatorach to 0,4 ml na min, pozwala to na skrócenie jej czasu do minimum.

Łatwość obsługi: inhalatory posiadają tylko jeden przycisk co bardzo ułatwia ich obsługę.

Poziom natężenia hałasu w przypadku wszystkich modeli inhalatorów nie przekracza 55 dB.

Jakość wykonania: inhalatory to wyroby medyczne, nie zawierają lateksu.

Uniwersalność: do zestawu dołączona jest zarówno duża maska- dla dorosłych, jak i mała- dla dzieci. Obie maski posiadają możliwość regulacji.

Inhalatory tłokowe – co to takiego?

Inhalatory tłokowe ( inaczej kompresorowe, tłokowo-pneumatyczne) zbudowane są z elektrycznego kompresora (sprężarki) i nebulizatora z pojemnikiem na lek.
Obie części połączone są ze sobą przewodem powietrza. Dzięki pracy kompresora sprężone powietrze trafia do nebulizatora rozbijając cząsteczki płynu do delikatnej mgiełki (aerozolu), która może być z łatwością zainhalowana do dróg oddechowych.

Największą i niewątpliwą zaletą inhalatorów tłokowych jest możliwość nebulizacji za ich pomocą zarówno soli fizjologicznej, soli o większym stężeniu, jak i wszystkich leków używanych w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Nie istnieją również ograniczenia wiekowe- nebulizacje z wykorzystaniem inhalatorów tłokowych mogą być przeprowadzane zarówno u dzieci ( także tych najmłodszych), jak i osób dorosłych czy w podeszłym wieku- należy jedynie dopasować wielkość maseczki do wieku i wymiarów osoby inhalowanej.

Czym różnią się nasze inhalatory?

Wszystkie nebulizatory Haxe zawierają w zestawie jednostkę główną -kompresor, nebulizator, rurkę (przewód powietrzny), ustnika, filtr powietrza (5 sztuk) oraz standardową maseczkę ( 1x dla dzieci i 1x dla dorosłych).

Inhalator Pikko

Pikko to niezwykle prosty w obsłudze inhalator do codziennego użytku. Jego waga ( 1,35 kg), a także dołączona do zestawu torba, pozwala na bezproblemowy transport urządzenia.

Inhalator NebulusNebulus cechuje nie tylko nowoczesny  i atrakcyjny wygląd sprzętu, ale również praktyczna komora na akcesoria dodatkowe. Dzięki niej zachowanie porządku oraz znalezienie potrzebnych elementów będzie dużo łatwiejsze.

Inhalator GalaxyGalaxy waży zaledwie 1,25 kg, jest niewielki i posiada wygodną rączkę, dzięki czemu świetnie sprawdzi się nie tylko w warunkach domowych, ale również jako inhalator podróżny, który zabierzesz ze sobą wszędzie tam, gdzie możesz potrzebować inhalacji.


Jak prawidłowo używać inhalatora?

Jeśli podjąłeś/aś już decyzję o zakupie i wiesz już jak wybrać inhalator, to czas aby dowiedzieć się jak prawidłowo go używać. Bezpieczne i prawidłowe użytkowanie inhalatora jest gwarancją jego długiej i skutecznej pracy. O czym warto pamiętać?

1) Przed inhalacją napełnij nebulizator ilością leku, jaka została zapisana lub zalecona. Zwróć uwagę, aby nie przekroczyć maksymalnego poziomu zaznaczonego na pojemniku.

2) Gdy upewnisz się, że filtr jest włożony do kompresora, podłącz urządzenie do prądu i nie montując przewodu powietrza włącz przycisk.

3) Jeśli po podłączeniu inhalator działa prawidłowo przez 1-2 min, możesz podłączyć rurkę i rozpocząć inhalację.

4) Po wykonaniu inhalacji najpierw wyłącz kompresor, a dopiero potem odłącz rurkę

5) Ostatnim krokiem powinno być odłączenie urządzenia z gniazdka elektrycznego

Niezwykle istotnym elementem użytkowania inhalatora jest również jego prawidłowe czyszczenie:

  • po inhalacji należy wylać pozostałą część leku oraz odłączyć przewód powietrza i ustnik/maskę
  • dokładnie myjemy pod bieżącą wodą ( lub moczymy przez 15 min) nebulizator, ustnik, maskę i pojemnik na lek
  • po umyciu wszystkie części należy starannie osuszyć

Do mycia elementów inhalatora nie należy używać detergentów ani umieszczać ich we wrzątku ( nie wyparzać).

Cały zestaw przechowuj w suchym i czystym miejscu.

Nebulizacja dla osób zdrowych

Inhalator to urządzenie dla każdego, nie tylko dla astmatyków cz alergików. Inhalacja jest skuteczna metodą leczenia zwykłych infekcji gardła czy zatok. Za pomocą roztworu soli fizjologicznej można nawilżyć drogi oddechowe w okresie jesienno-zimowym co zapobiega ich uszkodzeniom.

Jeśli nadal masz pytania i nie wiesz jak wybrać inhalator dla Twojej rodziny zapraszamy do kontaktu.