Skóra to największy narząd ciała człowieka, który stanowi barierę między organizmem a otoczeniem. Pełni ona wiele różnorodnych i ważnych funkcji, dlatego utrzymanie jej w dobrej kondycji jest niezwykle istotne. Ponadto we współczesnym świecie wygląd zewnętrzny odgrywa niebagatelną rolę. Gładka i promienna skóra to marzenie wielu ludzi, które można osiągnąć poprzez odpowiednią pielęgnację. W artykule opowiemy o codziennym pielęgnowaniu cery oraz o wyjątkowym urządzeniu, jakim jest peeling kawitacyjny.

Jakie rodzaje cer wyróżniamy oraz jak dbać o skórę twarzy?

Istnieją cztery rodzaje skóry. Wyróżniamy cerę suchą, dojrzałą, tłustą i mieszaną. Każda skóra potrzebuje pielęgnacji indywidualnie dobranej do jej potrzeb. Niezależnie od tego, z jaką cerą mamy do czynienia istnieją pewne kroki, których należy przestrzegać. Podstawowy schemat pielęgnacji skóry wygląda następująco:

 1. Codzienne oczyszczanie
  Po całym dniu na skórze znajduje się wiele zanieczyszczeń takich jak pozostałości kosmetyków, sebum, czy kurz. Pierwszym elementem pielęgnacji powinno być zawsze dokładne oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń. Takie oczyszczenie można podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap wykonujemy przy użyciu kosmetyku, który rozpuszcza znajdujące się na skórze zanieczyszczenia. W drugim etapie usuwamy pozostałości zabrudzeń przy użyciu wody i kosmetyku myjącego. Koniecznie należy umyć twarz wodą, jeśli do oczyszczania używamy mleczka lub płynu micelarnego. Poranne oczyszczanie wykonuje się w delikatny sposób, przy użyciu wody i łagodnego kosmetyku myjącego (żel, pianka, olejek itp.).
 2. Pielęgnacja
  Po oczyszczaniu należy użyć serum i/lub krem dopasowany do potrzeb skóry. Pielęgnacja wieczorna może być wzmocniona o produkt zawierający substancję aktywną np. retinol czy kwasy. Dodatkowo można uzupełnić ją o krem odbudowujący równowagę hydrolipidową. 
 3. Ochrona UV
  Całoroczne stosowanie kremu z filtrem UV jest bardzo ważnym, a często pomijanym aspektem. Promieniowanie UV pojawia się przez cały rok. Występuje niezależnie od pogody, ponieważ przenika nawet przez chmury. Wpływa to negatywnie na kondycję skóry, m.in. przyśpiesza starzenie się skóry oraz powoduje nadmierne rogowacenie. 
 4. Złuszczanie
  Złuszczanie martwego naskórka, należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu, w zależności od stanu skóry twarzy. Usunięcie nadmiaru martwego naskórka z twarzy wpływa pozytywnie na jej dotlenienie i odżywienie. Skóra, która nie jest regularnie złuszczana, ma tendencje do tworzenia zaskórników i wyprysków. Charakteryzuje się także ziemistym odcieniem.

Dlaczego złuszczanie jest tak ważnym elementem pielęgnacji skóry?

Złuszczanie skóry przynosi jej wiele korzyści. Przede wszystkim po złuszczeniu warstwy rogowej umożliwiamy lepsze wchłanianie się substancji zawartych w kosmetykach. Zabieg ten wygładza skórę, zmiękcza ją oraz usuwa suche skórki. Po zabiegu skóra sprawia wrażenie odmłodzonej, jest rozświetlona i bardziej napięta. Dodatkowo znacznie zmniejsza się widoczność porów, czy drobnych zmarszczek. Zabiegi zapobiegają zapychaniu się porów, czy powstawaniu zaskórników i niedoskonałości, poza tym skóra nie ma ziemistego koloru. 

Jakie zabiegi złuszczające można odbyć w gabinecie kosmetycznym?

Zabiegi złuszczające wykonywane w salonach kosmetycznych:

 • Mikrodermabrazja (diamentowa, korundowa, oksybrazja),
 • peeling kawitacyjny,
 • peelingi chemiczne,
 • peelingi ziołowe,
 • mezoterapia mikroigłowa (roller, Dermapen),
 • laserowy peeling węglowy,
 • zabiegi laserowe (CO2, Er. YAG, Nd. YAG),
 • radiofrekwencja mikroigłowa.

Jakie zabiegi można wykonać samemu w domu?

Zabiegi złuszczające wykonywane w domu:

 • peeling kawitacyjny,
 • domowa mikrodermabrazja,
 • delikatne peelingi chemiczne i mechaniczne.

Co to jest peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny to zabieg wykorzystujący ultradźwięki. Wykonuje się go urządzeniem wyposażonym w specjalną głowicę – szpatułę kawitacyjną. Wyposażona jest ona w przetworniki piezoelektryczne, zupełnie tak jak inne głowice wykorzystujące ultradźwięki. To one pod wpływem pola elektromagnetycznego, odkształcają się, wytwarzając tym samym fale ultradźwiękowe. Po zetknięciu się szpatuły z mokrą skórą, zachodzi zjawisko kawitacji. Wytwarzane są wówczas pęcherzyki gazu mikroskopijnych rozmiarów. Następnie dochodzi między innymi do gwałtownej zmiany ciśnienia. Ultradźwięki rozbijają i usuwają zrogowaciałe warstwy naskórka. Niewątpliwie peeling kawitacyjny jest w 100% bezpieczny i bezbolesny. Należy do nielicznej grupy zabiegów, które można wykonywać na niemalże każdym rodzaju skóry. Po zabiegu skóra nie jest podrażniona, ani zaczerwieniona. Bezpieczeństwo oraz mała inwazyjność zabiegu sprawia, że peeling kawitacyjny można wykonywać również w domowym zaciszu, uzyskując wspaniałe rezultaty. 

Jak wykonać zabieg samodzielnie w domu? Jak często można stosować peeling kawitacyjny?

Do wykonania zabiegu potrzebne są: urządzenie do peelingu kawitacyjnego, płyn do zwilżania skóry oraz płatki kosmetyczne. Najczęściej zabieg wykonuje się na skórze twarzy, szyi oraz dekoltu. Oczyszczanie można przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu.

Peeling kawitacyjny
Jak zrobić peeling kawitacyjny

Dodatkowe rady:

Wykonanie zabiegu jest bardzo proste, jednak należy pamiętać, że urządzenie działa tylko na mokrej skórze. Nie należy zatrzymywać szpatułki w jednym miejscu. Jeśli głowica ulegnie zabrudzeniu, należy przemyć ją za pomocą płatka kosmetycznego. Peeling powinien być wykonywany od 5 do 15 minut. Ponadto po skończonym zabiegu twarz należy przemyć wodą i można nałożyć krem lub serum.

Co to jest sonoforeza?

Sonoforeza to inaczej masaż ultradźwiękowy. Zabieg ten ułatwia przenikanie preparatów kosmetycznych i leczniczych w głąb skóry. Fale ultradźwiękowe wykorzystywane w zabiegu, wpływają na zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych skóry. Dodatkowo poprawiają ukrwienie, tym samym ułatwiając absorbcje preparatów stosowanych podczas zabiegu. Należy pamiętać, że preparaty powinny mieć odpowiednią formułę, dedykowaną do tego rodzaju zabiegów. Sonoforeza należy do zabiegów bezpiecznych i posiada bardzo mało przeciwwskazań. Bez obaw można go stosować również w domowym zaciszu. 

Jak wykonać zabieg sonoforezy?

Zalecany czas trwania zabiegu to od 10 do 20 minut. Przed przystąpieniem do zabiegu należy dokładnie oczyścić skórę. Warto nawet wykonać peeling skóry, dzięki czemu zwiększy się przepuszczalność skóry.

sonoforeza
Jak zrobić masaż ultradźwiękowy (sonoforeza)

Domowe, wielofunkcyjne urządzenie – peeling kawitacyjny

Na rynku pojawiają się urządzenia do użytku domowego, znane dotychczas tylko z gabinetów kosmetycznych. Jednym z takich urządzeń jest właśnie peeling kawitacyjny. Warto wspomnieć, że często peelingi kawitacyjne mają wielofunkcyjne zastosowanie. Można je wykorzystać zarówno do wykonywania peelingu, jak i sonoforezy. Niektóre modele posiadają również funkcje liftingującą – stymulację z użyciem prądów EMS. Przykładem takiego urządzenia jest peeling kawitacyjny CP2 firmy Haxe. Urządzenie jest małe, przenośne i ładowane za pomocą kabla USB. Posiada trzy tryby pracy: oczyszczanie, nawilżanie i lifting. Poza tym za pomocą jednego urządzenia można wykonać kilka zabiegów. Peeling kawitacyjny CP2 to bezpieczne urządzenie, które z pewnością nadaje się do samodzielnego używania w domu.

Jakie są przeciwskazania do wykonywania zabiegów z użyciem ultradźwięków?

Zabiegi z użyciem ultradźwięków, posiadają pewne przeciwskazania. Są to m.in.:

 • ciąża,
 • wiek poniżej 18 lat,
 • nowotwory złośliwe i stany po ich operacyjnym usunięciu,
 • ogólna infekcja i stany zapalne w organizmie,
 • zakażenia grzybicze, bakteryjne i wirusowe w miejscu wykonywania zabiegu,
 • przerwana ciągłość skóry w miejscu wykonywania zabiegu,
 • gorączka,
 • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego,
 • obecność w ciele części metalowych i elektronicznych – rozrusznik serca, pompa infuzyjna, aparat ortodontyczny itd.,
 • nerwica,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • zaburzenia czucia w miejscu wykonywanego zabiegu,
 • zakrzepowe zapalenie żył w okolicy wykonywania zabiegu,
 • liczne pajączki naczyniowe,
 • epilepsja,
 • w przypadku zabiegów w okolicy twarzy, przeciwwskazany jest również stan po ekstrakcji zęba.