Katar u małego dziecka nie może być ignorowany. Potrafi nawracać nawet klika razy w roku, stanowiąc uporczywą dolegliwość szczególnie dla niemowląt, które nie potrafią sprawnie oddychać przez usta. Zatkany nosek uniemożliwia normalne oddychanie, a także przyjmowanie pokarmu i sen. Jak leczyć katar u niemowlaka i małego dziecka?

Dlaczego katar należy leczyć?

Gdy wydzielina nie jest usuwana, bakterie traktują ją jako pożywkę. Dlatego zwykły katar może wyprzedzać pojawienie się poważniejszej choroby, szczególnie u najmłodszych np. zapalenia zatok, oskrzeli a nawet płuc. Spływając po gardle wydzielina, podrażnia gardło oraz powoduje kaszel. Ponadto rozwijające się w części nosowej gardła bakterie mogą doprowadzić do powikłań, takich jak zapalenie ucha środkowego o czym można przeczytać w artykule Medycyny Praktycznej.

Katar u dziecka – kiedy do lekarza, ile trwa?

W przypadku małych dzieci i niemowląt często boimy się stosowania lekarstw, co czasami okazuję się być nieuniknione. Tylko specjalista może dobrać odpowiednie leki dla maluszka. Niestety katar u niemowląt i małych dzieci potrafi trwać nawet 14 dni, wynika to z niedojrzałości układu odpornościowego. U starszych dzieci, czas ten ulega skróceniu do ok. 7 dni. Jeśli oprócz kataru zauważysz inne objawy np. gorączka, wyraźne osłabienie, senność czy utrata apetytu udaj się do lekarza. Podobnie zachowaj się, gdy katar trwa dłużej niż 14 dni u niemowlaka i 7 dni u dziecka oznacza to, że infekcja wirusowa mogła zmienić się w infekcję bakteryjną, z którą organizm maluszka nie poradzi sobie sam.

Co na katar u niemowlaka i małego dziecka – domowe sposoby

Na szczęście w zwykłych przeziębieniach możesz pomóc maluszkowi korzystając z  domowych sposobów.

Pamiętaj o nawilżaniu powietrza -zwłaszcza jesienią i zimą gdy sezon grzewczy rozpoczyna się na dobre powietrze staje się suche. Utrudnia to oddychanie oraz powoduje zasychanie wydzieliny. Pomocne okażą się nawilżacze powietrza elektroniczne lub takie zawieszane na kaloryfer. Jeśli nie posiadasz w domu żadnej z tych wersji możesz rozwiesić na grzejniku wilgotny ręcznik.

Mimo niskich temperatur na zewnątrz nie zapominaj o regularnym wietrzeniu pokoju malucha. Wystarczy, że przeniesiesz dziecko do innego pomieszczenia na czas wietrzenia pokoju.

Nie przegrzewaj dziecka, temperatura w pomieszczeniu w którym śpi Twoje maleństwo nie powinna być wyższa niż 21ºC.

Podczas snu staraj się, aby dziecko miało ułożona główkę wyżej niż resztę ciała, a za dnia kładź niemowlę na brzuszku aby wydzielina swobodnie wypływała.

Jeśli posiadasz w domu inhalator, wykonuj inhalacje z soli fizjologicznej, pozwoli to rozrzedzać wydzielinę oraz nawilżać delikatną błonę śluzową nosa i gardła.

Niech przeziębienie i jesienna pogoda nie zniechęcą Cię do regularnych spacerów. Jeśli dziecko nie gorączkuje to przy odpowiednim ubiorze spacer może zdziałać więcej dobrego niż złego.

Najważniejszą czynnością którą, możesz wykonywać w domu jest regularne oczyszczanie małego noska z zalegającej wydzieliny. Pomoże Ci w tym tradycyjna gruszka, specjalna końcówka do odkurzacza lub elektryczny aspirator do nosa.

Dlaczego elektryczny aspirator do nosa a nie gruszka?

Jedyną zaleta gruszki jest jej cena. Nie posiada ona zalet, które dały by jej przewagę w tym zestawieniu. Jest niehigieniczna- nie można jej dezynfekować, a dwustronny przepływ powietrza może powodować wdmuchiwanie zarazków z powrotem do noska. Poza tym bardzo łatwo zrobić dziecku krzywdę przez zbyt głębokie włożenie końcówki do nosa.

Aspirator do odkurzacza lub na wdech

To rozwiązanie znajduje wielu zwolenników i jest bardziej higieniczne niż wcześniej wspomniana gruszka. Końcówki do odkurzacza kuszą szybkością odciągania wydzieliny oraz są dosyć tanie i raczej higieniczne. Wadą jest niewątpliwie dźwięk, który powoduje strach u dziecka. Cały proces wyciągania i podłączania odkurzacza jest dość uciążliwy (np. w nocy) lub nawet niemożliwy (np. w podróży) . Dla rozwiązania powyższych problemów pojawił się aspirator na wdech, który działa za pomocą ust opiekuna. Producenci zapewniają, że rozwiązanie to jest higieniczne lecz zdążają się przypadki gdy zawartość zbiorniczka przedostaje się do ust osoby zasysającej.

Elektryczny aspirator do nosa

Najnowocześniejszym, higienicznym oraz bezpiecznym rozwiązaniem jest elektryczny aspirator. Pozwala on na odciąganie wydzieliny w sposób szybki i skuteczny. Co oferuje aspirator marki NS1?

  • bezpieczeństwo użytkowania- aspirator  jest wygodnym urządzeniem, skutecznie usuwającym wydzielinę z nosa nawet od pierwszego dnia życia.
  • higiena- wszystkie elementy aspiratora, w których gromadzona jest wydzielina z nosa mogą być demontowane, myte i dezynfekowane.
  • uniwersalność- aspirator można łatwo dopasować do rodzaju kataru wymieniając jego końcówkę. Szeroka końcówka umożliwia usunięcie gęstej, ropnej wydzieliny. Końcówka wąska sprawdzi się kiedy z noska cieknie wodnisty katar. Aspirator do nosa jest przeznaczony do indywidualnego stosowania – nie należy używać tych samych końcówek u różnych dzieci.
  • wygoda użytkowania- jest lekki i cichy. Zawiera tylko dwa przyciski, co sprawia, że jest bardzo łatwy w użyciu. Dodatkowa funkcja pozwalająca na odtwarzanie 12 melodii, ułatwia odwrócenie uwagi dziecka.
  • urządzenie jest zasilane elektrycznie bateriami AA, przez co siła ssania jest równomierna a do jej wytworzenie nie jest wymagany wdech osoby dorosłej. Jednocześnie – dzięki małym rozmiarom i niewielkiej  wadze – jest w pełni przenośny, nadaje się do zabrania i stosowania w podróży.

Jeśli chcesz lepiej poznać działanie naszego aspiratora przeczytaj o nim w osobnym artykule

Kolor kataru – o czym informuje?

Sam kolor kataru nie dostarcza za wiele informacji. Nie powinniśmy się nim sugerować, bo w każdej chwili może się on zmienić.

Jeśli katar jest wodnisty i przeźroczysty, a jego pojawieniu się towarzyszy świąd nosa, łzawienie oczu lub kichanie, to można podejrzewać, że jest on reakcją alergiczną. Taki katar może pojawić się też przy dużej różnicy temperatur np. kiedy wracamy zimą ze spaceru do domu. Ten sam rodzaj kataru może następnego dnia zgęstnieć oraz przybrać biały kolor, co oznaczać będzie rozwój infekcji.

Żółta lub zielona wydzielina z nosa oznacza pojawienie się w organizmie infekcji. Sam kolor kataru nie informuje o jej rodzaju, dlatego może być on oznaką zrównano infekcji bakteryjnej, jak i wirusowej.

Jeśli wydzielina zabarwi się na czerwono to znak, że doszło do uszkodzenia śluzówki nosa. Jego powodem może być nadmierne używanie preparatów obkurczających błonę śluzową lub jej wysuszenie. Jeśli krwawienie jest obfite i nie ustępuje po regularnym nawilżaniu, udaj się do lekarza.

Jak przetrwać katar u niemowlaka i dziecka?

Elektryczny aspirator do nosa- opakowanie1. Nawilżaj powietrze w domu.

2. Korzystaj z nebulizatora aby przeprowadzać inhalacje.

3. Jeśli dziecko nie gorączkuje – spacerujcie.

4. Regularnie odciągaj wydzielinę za pomocą aspiratora.