Z wilgocią w mieszkaniu zmaga się wiele osób. Niestety, tworzy ona idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Osadzają się one nie tylko na ścianach, ale również na meblach. Aby wilgoć mogła być na bieżąco odprowadzana z mieszkania, magazynu czy hali, warto zainwestować w odpowiedni pochłaniacz. Co warto wiedzieć na ten temat? Jakie urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze? Być może wystarczy domowy osuszacz powietrza. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Szkodliwy wpływ wilgoci, pleśni i grzybów na zdrowie dorosłych i dzieci.

Poziom wilgoci w mieszkaniu powinien mieścić się w przedziale 40-60%. Jeżeli jest on niższy lub wyższy, wywiera negatywny wpływ na zdrowie. Zbyt duża wilgoć, przekraczająca 60%, doprowadza do szybkiego rozwoju pleśni i grzybów. Szczególnie jeśli towarzyszy im wysoka temperatura, wynosząca 20-35°C.

Pleśń i grzyby produkują bardzo silne trucizny, tzw. mikotoksyny (mykotoksyny). Wdychamy je w zbyt wilgotnym pomieszczeniu, nie wiedząc o ich istnieniu. W negatywny sposób wpływają one na nasze zdrowie i samopoczucie. Doprowadzają do powstawania alergii skórnych i wziewnych, chorób układu oddechowego oraz bólów i zawrotów głowy. Jeśli u Ciebie lub Twoich najbliższych występują już takie dolegliwości, przy których zalecane jest stosowanie inhalacji, zapraszamy do zapoznania się z artykułem o inhalatorach Haxe. Zdarza się nawet, że mikotoksyny doprowadzają do bólów mięśni i stawów, zapalenia zatok, jak również do chronicznego zmęczenia. Wywołują one problemy z koncentracją, a w niektórych przypadkach także bezsenność.

W skrajnych sytuacjach, kiedy przebywamy w wilgotnych pomieszczeniach długi czas, pleśń i grzyby mogą doprowadzić do uszkodzeń wątroby oraz nerek. Najbardziej podatne na tego typu problemy są kobiety i dzieci. Mówi się, że nawet 30% przewlekłych problemów zdrowotnych może być spowodowana obecnością pleśni i grzybów w mieszkaniach. Bardzo ważny wydaje się więc domowy osuszacz powietrza.

Skąd się bierze wilgoć?

W większości przypadków wilgoć jest efektem suszenia ubrań na rozkładanej suszarce np. w salonie. Jej powstaniu sprzyja także gotowanie. Jeżeli nie korzystasz z okapu lub po prostu on nie działa, wilgoć również nie może być odprowadzona we właściwy sposób. Co więcej, z pewnością nie pomagają też zbyt szczelne okna, które utrudniają wydostawanie się pary wodnej na zewnątrz. Obecnie buduje się bardzo szczelne budynki, w których priorytetem jest zminimalizowanie utraty ciepła. Niestety, wiąże się to ze słabą wentylacją. Należy też pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkań – w przeciwnym razie grzyby i pleśń mogą się rozwinąć. Sprzyja im również brak światła słonecznego.

Zdarza się, że powstawanie wilgoci związane jest z zastosowaniem nieodpowiedniej farby. Jeżeli zamierzasz przeprowadzić remont w mieszkaniu, wybierz farbę, która nadaje się do kuchni oraz łazienki. Występuje tam zwykle większa ilość pary wodnej niż w innych pomieszczeniach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na farbę z mikrocząsteczkami srebra. Wyróżniają się one odpornością na wilgoć, są łatwe w czyszczeniu, a do tego stanowią barierę dla bakterii i grzybów.

Osuszacz powietrza – jak działa?

Działanie osuszacza powietrza polega na tym, że zasysa on wilgotne powietrze, a następnie je skrapla. Proces ten może wyglądać nieco inaczej w zależności od rodzaju sprzętu. Można wyróżnić dwa podstawowe typy osuszaczy: adsorpcyjne oraz kondensacyjne.

W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych powietrze wchłaniane jest przez rotor, pokryty odpowiednią substancją. Odpowiada ona za pochłanianie wilgoci. Następnie odciągnięta woda ulega skraplaniu w specjalnym zbiorniku. Powietrze wydostaje się z urządzenia w podwyższonej temperaturze. Warto zaznaczyć, że takie osuszacze przy okazji ogrzewają pomieszczenie. Powietrze wydmuchiwane jest o 10 stopni cieplejsze niż to zaciągane.

Korzyści płynące z używania osuszacza powietrza
Korzyści płynące z używania osuszacza powietrza

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Jeżeli chodzi o hale, magazyny, warsztaty, pralnie oraz suszarnie, dobrze sprawdzi się profesjonalny, przemysłowy osuszacz powietrza. Takie urządzenia są dużo bardziej wydajne (ich wydajność wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset litrów na dobę). Są one również o wiele droższe – ich cena wynosi od 2 do 12 tys. zł.

Można wyróżnić także budowlane osuszacze powietrza, które w dużym stopniu przypominają wyżej opisane urządzenia. Mają one zbliżoną wydajność, wynoszącą zwykle 40-80 l na dobę. Różnią się one jednak konstrukcją oraz zastosowanymi filtrami. Sprzęty tego typu wyposażone są także w specjalne filtry przeciwpyłowe oraz duże koła. Dzięki nim łatwiej jest te osuszacze przemieszczać. Ich obudowa w większości przypadków jest stalowa i bardzo wytrzymała.

Istnieją również basenowe oczyszczacze powietrza. Stosowane są zwłaszcza wtedy, gdy posiada się baseny przydomowe. Woda odparowuje do znajdującego się w najbliższym otoczeniu powietrza. Ważne jest to, że tego typu urządzenia odprowadzają wilgoć, nie obniżając jednocześnie temperatury. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach utrzymania basenu.

Nie można zapomnieć również o samochodowych pochłaniaczach wilgoci. Dzięki nim szyby nie parują, a tapicerka nie zostaje zawilgocona. Oprócz tego, przeciwdziałają one pleśni i korozji, pozbywają się również zapachu stęchlizny. Z takich osuszaczy powietrza można korzystać wielokrotnie. Zazwyczaj są to woreczki z granulkami, które odpowiedzialne są za pochłanianie wilgoci. Osuszasz powinien znajdować się w samochodzie, dopóki nie napełni się wodą. Kiedy ten moment się zbliża, wskaźnik zmienia swój kolor.

Domowy osuszacz powietrza różni się od wariantów opisanych powyżej. Inny jest jego rozmiar i wygląd, który zwykle jest dużo bardziej designerski. Należy zaznaczyć, że taki osuszacz cechuje się także znacznie cichszym działaniem oraz pobiera mniej energii. Jego wydajność wynosi natomiast obudowa wykonana jest zwykle z tworzywa sztucznego. Jeśli szukasz typowo domowego osuszacza powietrza, który rozwiąże problemy z wilgocią w Twoim domu koniecznie sprawdź pochłaniacz wilgoci Haxe.

Jakie cechy ma domowy osuszacz powietrza?

Tak jak już wspominaliśmy, osuszacze domowe można podzielić na adsorpcyjne i kondensacyjne. Jakie aspekty należy jednak wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Wydajność osuszacza powietrza 

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich wydajność. Jest to ilość powietrza, jaką dane urządzenie jest w stanie przedmuchać oraz jak dużo wilgoci może z niego odzyskać w określonym czasie. Mierzona jest ona najczęściej w litrach lub metrach sześciennych na dobę. Należy ją dopasować do metrażu swojego mieszkania. Zdecydowanie bardziej wydajne są osuszacze kondensacyjne. Warto się na nie zdecydować np. w przypadku jednorodzinnych domów. Jeśli chodzi o piwnice, lepszym wyborem będą osuszacze adsorpcyjne.

Jeżeli zależy Ci na osuszaniu powietrza jedynie na niewielkiej przestrzeni, wystarczy urządzenie o wydajności 0,3 l na dobę. Osuszacze, których wydajność wynosi maksymalnie 40 l na dobę i tak zwykle nie są w stanie osuszyć powietrza w całym domu. Czasem warto kupić kilka mniejszych urządzeń zamiast jednego dużego. Można umieścić je w najbardziej newralgicznych obszarach domu, takich jak łazienka czy kuchnia. Nie mniej istotny jest przepływ powietrza. Wskazuje on ilość wymian powietrza, jaką dany sprzęt może wykonać. Mierzony jest on w metrach sześciennych na godzinę. Im większy jest przepływ powietrza, tym większa wydajność urządzenia.

Wielkość zbiornika

Powiedzieliśmy już, że podczas całego procesu osuszania dochodzi do skraplania wody. Oznacza to, że na bieżąco trzeba ją usuwać. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w podświetlenie LED. Zmienia kolor, gdy należy wylać wodę ze zbiornika. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie tego kontrolować. Inne urządzenia wydają w tym celu odpowiedni sygnał dźwiękowy.

Głośność

Przy wyborze sprzętu warto wziąć pod uwagę także jego głośność. Szczególnie jeśli dużo czasu spędzasz w domu i np. pracujesz zdalnie. Aby urządzenie nie przeszkadzało Ci w codziennych obowiązkach lub śnie, jego głośność powinna wynosić maksymalnie 40dB. 

Wygląd

Wybierając osuszacz powietrza do domu, warto zadbać o to, aby był on atrakcyjny pod względem wizualnym. Będzie stałym elementem pomieszczenia, dlatego dobrze byłoby, aby nie zakłócał on jego harmonii. Zdecydowanie najbardziej uniwersalnym modelem będzie osuszacz biały. Z łatwością dopasuje się do wielu wnętrz, niezależnie od stylu aranżacyjnego. Jeśli dodatkowo będzie on niewielki. Z pewnością nie zaburzy estetyki pomieszczenia.

Mobilność

Małe osuszacze są znacznie bardziej mobilne niż te duże. Co więcej, taki osuszacz możesz umieścić praktycznie wszędzie. Nie da się tego powiedzieć o ich większych odpowiednikach. Jest to na tyle istotne, że przenoszenie modeli o sporych gabarytach z jednego pomieszczenia do drugiego może być problematyczne. Szczególnie jeśli zlokalizowane są one na innych piętrach. Wiąże się to oczywiście również z wagą tego typu sprzętów.

Zużycie prądu

Ze względu na ostatnie podwyżki cen prądu, warto zwrócić uwagę na zużycie energii elektrycznej. W tym celu zalecamy sprawdzenie poboru mocy interesującego Cię modelu. Zdecydowanie większą ilość prądu pobierają osuszacze adsorpcyjne. Często jest ona większa nawet dwukrotnie niż w przypadku modeli kondensacyjnych. Jeżeli więc zależy Ci na bardziej ekonomicznym rozwiązaniu, lepszym wyborem będą te drugie. Jak nietrudno się również domyślić, mniejsze urządzenia pobiorą mniej prądu.

Podświetlenie LED

Niektóre pochłaniacze wilgoci wyposażone są w oświetlenie LED. Mogą one posłużyć również jako… lampki nocne. Mowa tu głównie o niewielkich osuszaczach, które można z powodzeniem postawić np. na stoliku obok łóżka. Ze względu na ich estetyczny design, mają one nie tylko walory praktyczno-użytkowe, ale również dekoracyjne.

Cena osuszacza powietrza

Bardzo ważna jest również cena urządzenia. Jeśli chodzi o domowy osuszacz powietrza, cena może wynosić nawet 2000 zł. Nie warto jednak w tym przypadku przepłacać, zwłaszcza jeśli planujesz np. kupić 2 lub 3 osuszacze do domu. Wtedy lepiej zaopatrzyć się w modele po 200-300 zł i umieścić je w pomieszczeniach, gdzie wieszasz mokre pranie, jak również w zaparowanej łazience. Wydasz w ten sposób mniej, a efekt będzie podobny.

Domowy osuszacz powietrza Haxe

Jego nowoczesny wygląd i uniwersalny biały kolor sprawią, że będzie pasował do niemal każdego pomieszczenia. Pochłania wilgoć na powierzchni do 15m2.  Idealnie sprawdzi się w zaparowanej łazience, bądź pokoju, w którym wisi mokre pranie. Zielone oświetlenie LED sygnalizuje o pracy urządzenia, natomiast pomarańczowe o pełnym zbiorniku na wodę. Kiedy zbiornik jest pełen, osuszacz automatycznie przestaje pracować. Dodatkowo posiada funkcję odszraniania i jest cichy. Pozbądź się nadmiaru wilgoci w Twoim domu z osuszaczem Haxe!

 

Osuszacz powietrza