Niezaprzeczalnie można stwierdzić, że z niedosłuchem zmaga się coraz więcej osób. Potwierdzają to, chociażby badania WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), które dowiodły, że do 2050 roku już co czwarta osoba na świecie będzie w jakimś stopniu dotknięta przez tę dolegliwość. Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się ubytku słuchu jest starzenie się oraz ekspozycja na hałas, natomiast jedną z najbardziej popularnych metod korygowania go są aparaty słuchowe. W tym artykule skupimy się na tym, czym jest niedosłuch, jakie są jego przyczyny czy jest odwracalny oraz jak skutecznie sobie z nim radzić.

Natomiast jeśli interesuje cię jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy bądź chcesz się dowiedzieć, jakie są ich rodzaje, zalety oraz wady, zachęcamy do zapoznania się z drugą częścią tego artykułu – Aparaty Słuchowe na Każdą Kieszeń – Jak Wybrać?

Niedosłuch – co oznacza? (przyczyny i symptomy)

Czy doświadczyłeś kiedykolwiek trudności w słyszeniu lub rozumieniu rozmów? Mogą to być symptomy niedosłuchu, który wynika z uszkodzenia lub zaburzeń w strukturach ucha i układzie słuchowym.

Przyczyny mogą być różnorodne, w tym:

 • Starzenie się: Naturalne osłabienie słuchu z wiekiem.
 • Ekspozycja na hałas: Długotrwała lub intensywna ekspozycja na głośne dźwięki, na przykład w pracy lub podczas koncertów.
 • Choroby: Takie jak infekcje ucha, które mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń.
 • Uwarunkowania genetyczne: Predyspozycje dziedziczne mogące wpływać na słuch.

Czy niedosłuch można wyleczyć?

Niestety, w większości przypadków, zwłaszcza gdy przyczyną jest uszkodzenie struktur ucha, komórek słuchowych, czy nerwu słuchowego, niedosłuch jest nieodwracalny. Nie oznacza to jednak, że nie można podjąć  skutecznych kroków w celu poprawy jakości słuchu.

W zależności od stopnia utraty słuchu odpowiednio dobrany aparat słuchowy może być nie tylko rozwiązaniem, ale prawdziwą zmianą na lepsze. Jak wybrać idealnie dopasowany aparat do swoich potrzeb? W naszym drugim artykule przedstawimy kluczowe kryteria, które pomogą Ci w podjęciu tej ważnej decyzji.

Jakie są stopnie niedosłuchu oraz jak wpływają na codzienne życie i percepcje dźwięków?

Zrozumienie, jak ubytek słuchu wpływa na codzienne życie, może pomóc w skuteczniejszym i lepszym doborze sposobu radzenia sobie z nim. Oto jak różne stopnie ubytku słuchu mogą wpłynąć na percepcję dźwięków:

 • Ubytek lekki (26-40 dB):
  Może sprawiać trudności w słyszeniu cichych dźwięków, takich jak szelest liści, i utrudniać zrozumienie rozmów w miejscach o wysokim poziomie hałasu, np. w restauracjach.
 • Ubytek umiarkowany (41-60 dB):
  Rozmowy w cichym otoczeniu, takim jak domowa przestrzeń, mogą wymagać dodatkowego wsparcia w postaci aparatu słuchowego, aby były zrozumiałe.
 • Ubytek średni (61-80 dB):
  Zrozumienie normalnej mowy staje się wyzwaniem, nawet gdy rozmówca mówi głośniej niż zwykle.
 • Ubytek duży (81-100 dB):
  Nawet bardzo głośne dźwięki, jak sygnał alarmowy, mogą być trudne do usłyszenia.
 • Ubytek głęboki (powyżej 100 dB):
  Może prowadzić do ograniczonej lub całkowitej niezdolności do słyszenia większości dźwięków.

Niedosłuch – rodzaje oraz skąd się bierze?

zdjęcie wskazujące na ubytek słuchu

Istnieje wiele rodzajów ubytku słuchu, ale dzisiaj skupimy się na tych, które możemy skutecznie korygować za pomocą aparatów słuchowych.

1. Niedosłuch odbiorczy

Jest to jeden z najczęściej występujących rodzajów niedosłuchu, charakteryzujący się uszkodzeniem komórek słuchowych w uchu wewnętrznym lub nerwie słuchowym. Może być spowodowany przez:

 • Uwarunkowania genetyczne
 • Ekspozycja na hałas
 • Starzenie się
 • Choroby, takie jak Meniere’a, otoskleroza lub neuropatie

Osoby z niedosłuchem odbiorczym mogą doświadczać

 • Trudności w słyszeniu i rozumieniu dźwięków, zwłaszcza w hałaśliwym otoczeniu
 • Skłonności do głośnego mówienia z powodu trudności samooceny poziomu głosu
 • Konieczności zwiększania głośności urządzeń audio np. telewizora czy radia

2. Niedosłuch ze starości

Jest to naturalny proces pogarszania się słuchu z wiekiem, najczęściej występujący u osób po 50 roku życia, często niezauważany na początkowych etapach. Występuje głównie na skutek zmian w uchu wewnętrznym i środkowym, a wpływ na niego mogą mieć:

 • Długotrwała ekspozycja na hałas
 • Starzenie się
 • Działania uboczne niektórych leków (takich jak aspiryna czy niektóre antybiotyki)

Typowe objawy to:

 • Problemy ze słyszeniem wysokich tonów, co może sprawić, że głosy kobiece i dziecięce są trudniejsze do zrozumienia.
 • Mowa innych może wydawać się niewyraźna lub niejasna.

3. Ubytek słuchu wynikający z ekspozycji na hałas

Może wystąpić w każdym wieku i być wynikiem jednorazowego lub długotrwałego narażenia na głośny dźwięk.  kluczowe czynniki to:

 • Jednorazowe narażenie na bardzo głośny dźwięk, np.:
  – eksplozja.
 • Długotrwałe narażenie na głośne dźwięki, np.:
  – za głośne słuchanie muzyki na słuchawkach.
  – częste uczestniczenie w koncertach muzycznych bez używania stoperów.

Objawy mogą obejmować:

 • Poczucie, że słyszane dźwięki są zniekształcone lub przytłumione
 • Trudności w zrozumieniu mowy innych osób
 • Konieczność zwiększania głośności podczas słuchania telewizji, lub radia

Warto pamiętać, że im głośniejszy dźwięk, tym krótszy czas jest potrzebny do tego, aby wystąpiły u nas objawy.

Co pomaga na niedosłuch – jak sobie z nim poradzić?

Zdjęcie kobiety która ma problemy ze słuchem

Jeśli zauważyłeś, że mowa innych lub dźwięki dookoła zaczęły stawać się trudne do zrozumienia, aparat słuchowy może okazać się rozwiązaniem Twojego problemu. Pamiętaj jednak, że aparaty są najskuteczniejsze przy lekkim lub umiarkowanym ubytku słuchu oraz jeśli doświadczasz jednego z trzech wcześniej wymienionych rodzajów niedosłuchu.

W naszej ofercie znajdziesz aparaty słuchowe dostosowane do różnych potrzeb i możliwości finansowych – od klasycznych modeli na baterie po zaawansowane urządzenia z wbudowanymi akumulatorami i funkcjami ładowania bezprzewodowego. Szczegółowe informacje na temat aparatów słuchowych przedstawimy w drugiej części tego bloga.

Warto pamiętać, że aparaty słuchowe nie przywracają normalnego słuchu. Mogą natomiast znacząco poprawić Twoją zdolność do słyszenia, wzmacniając ciche dźwięki i ułatwiając codzienną komunikację.

Jak dbać o zdrowie słuchu?

Dbając o słuch, warto pamiętać, że nie chodzi tylko o korzystanie np. z aparatu słuchowego. Równie istotna jest również ochrona słuchu przed czynnikami, które wpływają na jego pogarszanie się.

Ochrona przed hałasem:

 • Unikaj intensywnego hałasu: Głośne słuchanie muzyki przez słuchawki czy uczestnictwo w koncertach może zwiększać ryzyko uszkodzenia słuchu. Kiedy to możliwe, ogranicz poziom głośności i czas ekspozycji na hałas.
 • Stosuj ochronniki słuchu: Zatyczki do uszu czy nauszniki mogą być nieocenione w miejscach o wysokim poziomie hałasu, np. podczas koncertów lub w hałaśliwym środowisku pracy.

Ostrożność z lekami:

 • Uważaj na ototoksyczne leki: Niektóre leki (np. niektóre antybiotyki i leki przeciwnowotworowe) mogą negatywnie wpływać na słuch, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu lub w dużych dawkach.

Zdrowy tryb życia:

 • Prowadź aktywny tryb życia: Regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta mogą korzystnie wpływać na ogólny stan zdrowia, w tym również na słuch.

Zapanuj nad niedosłuchem

Problemy ze słuchem to nic przyjemnego, znacząco wpływają na nasze codzienne życie wyczerpując nas zarówno emocjonalnie jak i fizycznie. Stosując się do wcześniej opisanych zasad, skutecznie możesz zapobiegać jego powstawaniu czy pogarszaniu się. Oczywiście, jeśli doświadczasz niedosłuchu samo dbanie o zdrowie słuchu nie wystarczy, należy dodatkowo pamiętać o tym, aby wyposażyć się w np. aparat słuchowy. O tym, jak wybrać aparat słuchowy żeby był zarówno tani jak i dobrany odpowiednio do Twojego poziomu niedosłuchu i preferencji dowiesz się w naszym drugim artykule – Aparaty Słuchowe na Każdą Kieszeń – Jak Wybrać?

przekierowanie do artykułu o aparatach słuchowych na każdą kieszeń

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy? Chętnie ci doradzimy! Skontaktuj się z nami lub zamieść komentarz w dolnej części strony.