Higiena jamy ustnej nie może się obyć bez starannie dobranej szczoteczki. Jeśli do zestawu dodamy irygator, to otrzymamy idealne połączenie do codziennej walki o zdrowy i piękny uśmiech. Jak zatem dbać o zęby, aby zaoszczędzić na wizytach u dentysty? Ten artykuł to przepis na perfekcyjną pielęgnację uśmiechu.

Jak dbać o zęby?

Mycie zębów to absolutna podstawa. Regularne wykonywanie tej czynności zapewnia nie tylko bielszy i piękniejszy uśmiech, ale i zapobiega wielu chorobom. Higiena jamy ustnej wymaga odpowiedniej techniki czyszczenia zębów, ale i zakupu odpowiedniej szczoteczki. Aby zadbać w pełni o higienę jamy ustnej należy skupić się również na dokładnym oczyszczaniu przestrzeni między zębowych i trudno dostępnych miejsc takich jak np. linia dziąseł. Samo szczotkowanie nie zapewni pełnej higieny jamy ustnej bez względu na to jakiej szczoteczki używamy. Jako że szczoteczka jest podstawowym narzędziem do dbania o zęby, zacznijmy od dostępnych na rynku możliwości.

Higiena jamy ustnej z haxe

Jaką szczoteczkę wybrać?

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje szczoteczek: manualną, elektryczną (obrotową lub rotacyjna) oraz soniczną (szczoteczka soniczna to rodzaj szczoteczki elektrycznej). Mimo iż każda z nich ma swoje wady i zalety, i grono zwolenników to łatwo jest stwierdzić, która z nich jest obiektywnie najefektywniejsza.

Manualna szczoteczka do zębów

Manualna szczoteczka to najprostsze, a zarazem najtańsze rozwiązanie do mycia zębów. Wbrew pozorom, również i tu warto zwrócić uwagę na poszczególne jej elementy, tak aby idealnie dobrać ją do stanu uzębienia. Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest wielkość główki. W sklepach można znaleźć zarówno szczoteczki dla dorosłych, jak i dla dzieci, w których ma ona nieco inną wielkość.

Ważny jest również rodzaj włosia. Szczoteczki, które mają:

  • miękkie włosie – dedykowane są osobom z nadwrażliwością zębów, jak również i dzieciom,
  • średniotwarde włosie – najlepiej sprawdzą się u osób, które nie mają problemów z zębami,
  • twarde włosie – rekomendowane są wszystkim, którzy zmagają się z płytką i osadem na zębach, w tym osobom pijącym dużo kawy i herbaty oraz palącym papierosy.

Szczoteczka manualna jest w stanie wykonać od 300 do około 600 ruchów na minutę. Należy też wymieniać ją co 3 miesiące.

Elektryczna szczoteczka do zębów

Elektryczna szczoteczka do zębów jest o wiele skuteczniejsza od manualnej. Najłatwiej ją rozpoznać po okrągłym kształcie główki, która wykonuje ruchy obrotowe (rotacyjne) bądź też obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne) – w tym przypadku szczoteczka dopasowuje się do powierzchni zęba, poprzez przybliżanie się do niej i oddalanie (w płaszczyźnie góra-dół).

Szczoteczka elektryczna działa dzięki silnikowi, który wprawia jej końcówkę w odpowiednie ruchy. Wykonuje ona 4-11 tys. ruchów oscylacyjno-rotacyjnych na minutę oraz do 40 tys. ruchów pulsacyjnych.

Higiena jamy ustnej na najwyższym poziomie z soniczną szczoteczką do zębów

Nowoczesna szczoteczka soniczna stanowi połączenie elementów modelu elektrycznego i manualnego. W praktyce oznacza to, że – podobnie jak szczoteczka elektryczna – zasilana jest prądem, natomiast jej podłużna główka inspirowana jest formą szczoteczki manualnej. Co więcej, wykonuje ona tak jak modele manualne, ruchy wymiatające. Technika ta (z wykorzystaniem ruchów wymiatających) jest z kolei rekomendowana przez stomatologów. Ich zdaniem zapewnia ona większe bezpieczeństwo dziąsłom niż technika szczoteczka elektryczna. Co więcej, jest ona stanie lepiej przedostać się do trudnodostępnych obszarów niż ta druga.

W przeciwieństwie do szczoteczki elektrycznej soniczna emituje również fale dźwiękowe (o częstotliwości około 260 Hz). Dzięki temu w jej włóknach powstają charakterystyczne drgania. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ w jamie ustnej, w wyniku połączenia śliny i pasty do zębów, a także w wyniku działania tych fal, powstają wówczas mikrobąbelki. Wspomagają one czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, dostarczając składniki pasty do dalej położonych miejsc, np. przy zębach trzonowych. Drgania te masują przy okazji dziąsła, poprawiając tym samym ich ukrwienie.

Soniczna szczoteczka do zębów wykonuje 31-62 tys. ruchów na minutę. Dokładna liczba tych ruchów zależy od modelu, producenta oraz wybranego trybu pracy. Taka ich liczba oznacza jedna bardzo precyzyjne usuwanie płytki bakteryjnej, przebarwień oraz osadów z powierzchni szkliwa.

Aby korzystanie ze szczoteczki sonicznej przyniosło właściwe efekty, należy odpowiednio jej używać. Ważny jest tu przede wszystkim ruch wymiatający, wykonywany dzięki temu urządzeniu z dużą częstotliwością. Ułatwia on proces kawitacji, który powoduje z kolei powstawanie wspomnianych już mikrobąbelków. Pomimo dużej częstotliwości ruchów oraz ogromnej precyzji szczoteczki soniczne są bardzo delikatne dla dziąseł i zębów. Końcówki do nich należy wymieniać co 3 miesiące.

szczoteczka soniczna

Jakie korzyści płyną ze zmiany szczoteczki na soniczną?

Soniczna szczoteczka do zębów jest w stanie wykonać o wiele więcej ruchów niż elektryczna, a tym bardziej – manualna. Dzięki temu zęby są lepiej i dokładniej wyczyszczone. Włosie szczoteczki umożliwia również generowanie fal, które są w stanie zlikwidować szkodliwe bakterie – zwykle znajdują się one w zakamarkach, do których innym szczoteczkom ciężko jest dotrzeć. Tymczasem to właśnie bakterie odpowiadają za większość problemów w jamie ustnej, w tym za: próchnicę, nieświeży oddech, jak również odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Higiena jamy ustnej, a przestrzenie międzyzębowe

Jeśli do tej pory nie dbałeś o przestrzeń między zębami, to pomijałeś istotny krok w drodze do zdrowego uśmiechu. Regularne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz linii dziąseł pozwala na zmniejszenie ryzyka powstawania próchnicy, oraz paradontozy. Żadna szczoteczka do zębów, nawet soniczna czy rotacyjna nie dotrze do miejsc między zębami. Najpopularniejszą metodą na wyczyszczenie przestrzeni miedzyzębowych jest używanie nici dentystycznych i szczoteczki międzyzębowe.
Dla osób, które do higieny jamy ustnej przywiązują dużą wagę, powstały irygatory dentystyczne.

Osoby, które wcześniej nie wykonywały tej czynności regularnie, często pytają o kolejność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Przestrzenie oraz linię dziąseł należy wyczyścić przed szczotkowaniem. W ten sposób ułatwiamy składnikom pasty użytej przy szczotkowaniu dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Przy regularnym oczyszczaniu przestrzeni efekty widoczne są gołym okiem.

Nić dentystyczna

To produkt, którego każdy choć raz w swoim życiu używał. Nić dentystyczna jest najbardziej przystępna cenowo i można ją kupić w prawie każdym supermarkecie czy drogerii. Jednak oczyszczanie całej jamy ustnej za ich pomocą jest czasochłonne. Pozwala na dokładne czyszczenie trudno dostępnych miejsc z resztek jedzenia i bakterii. Zapobiega w ten sposób chorobom dziąseł. Można stosować ją u wszystkich, nawet u dzieci powyżej 10 roku życia. Warto wiedzieć, że nici mają różne grubości oraz wytrzymałość. Na rynku istnieje wiele rodzajów nici dentystycznych np.: woskowane, niewoskowane, smakowe, antybakteryjne, z fluorem lub różnokolorowe. W zależności od preferencji można wybrać dla siebie najbardziej dopasowaną opcję. Warto pamiętać, że brak ostrożności podczas zabiegu może skutkować zranionymi dziąsłami.

Szczoteczki miedzyzębowe

Dla osób o szerszych przestrzeniach międzyzębowych stworzone zostały szczoteczki międzyzębowe. Czasami możemy spotkać się z nazwą zamienną „szczoteczka interdentalna”. Są one bezpieczne i łatwe w użyciu. Szczoteczki są stosunkowo tanie, jednak należy je dość często wymieniać. Na rynku możemy spotkać się z kilkoma rozmiarami takich szczoteczek. Najlepiej odpowiednią wielkość szczoteczki dobrać razem z dentystą. Jeżeli rozmiar będzie zbyt duży łatwo o podrażnienia, jeżeli zbyt mała czyszczenie nie będzie dawało efektów. W ofercie niektórych firm można znaleźć szczoteczki elastyczne. Ułatwia to dotarcie do tylnych przestrzeni międzyzębowych pod kątem 90°. Często są one stosowane do higieny przy leczeniu ortodontycznych, zwłaszcza przy stałych aparatach na zęby.

Wykałaczki dentystyczne

Dla niektórych osób sprawdzą się wykałaczki dentystyczne.
Z wyglądu i w zasadzie działania podobne są do wykałaczek stosowanych w kuchni. Różnią się materiałami, z których są wykonane. W sklepach znajdziemy wykałaczki plastikowe, drewniane, nylonowe lub niciowykałaczki. Są one tanie, lecz należy wymieniać je po każdym użyciu. Powoduje to dużą produkcję śmieci. Najciekawszym rozwiązaniem są niciowykałaczki. To połączenie z jednej strony nici dentystycznej, a z drugiej wykałaczki. Przy wkładaniu ostrego końca wykałaczki między zęby należy zachować dużą ostrożność, ponieważ łatwo naruszyć nią dziąsła i doprowadzić do krwawienia.

Irygator do jamy ustnej

Mało znanym urządzeniem jest irygator do jamy ustnej, nazywany też wodną nicią do zębów. Nie podrażnia, a nawet masuje dziąsła.
Za pomocą wody pod ciśnieniem usuwa on płytkę nazębną i oczyszcza trudno dostępne miejsca. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza u osób z bardzo ciasno osadzonymi zębami. Ciśnienie w urządzeniu można najczęściej regulować wobec swoich upodobań. Na początku przygody z irygatorem lepiej wybrać niski poziom ciśnienia, aby dziąsła mogły się przyzwyczaić. Irygator pozwala na szybkie i dokładne oczyszczanie trudno dostępnych miejsc bez podrażnień. Większość urządzeń posiada kilka rodzajów końcówek, które sprawiają, że irygator jest jeszcze bardziej funkcjonalny. Jest wręcz niezbędny przy higienie aparatów ortodontycznych i umożliwia wprowadzenie leczniczych płukanek poniżej linii dziąseł.

Irygator do zębów- kto może go używać?

Irygator to bezpieczne urządzenie dla większości osób powyżej 8 roku życia. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, dla których higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Docenią go też właściciele aparatów ortodontycznych czy ciasno osadzonych zębów. Właściwości wodnego masażu dziąseł, który można wykonać za pomocą irygatora docenia osoby z nadwrażliwością. Regularny masaż pozwala na lepsze ukrwienie, a tym samym wzmocnienie dziąseł – wiele osób zauważa redukcję lub całkowite pozbycie się problemu z krwawiących dziąseł.

Co daje codzienna pielęgnacja za pomocą irygatora:

  • usunięcie bakterii poniżej linii dziąseł oraz między zębami
  • usunięcie do 99.9% płytki nazębnej powodującej powstawanie kamienia
  • ułatwia utrzymanie w czystości aparatów ortodontycznych
  • może pomóc zmniejszać lub całkowicie wykluczyć krwawienie dziąseł

Na rynku dostępne są irygatory stacjonarne i przenośne, modele różnią się między sobą sposobem zasilana, skalą ciśnienia wody, liczbą trybów czy ilością końcówek.

Jeśli chcesz poznać lepiej urządzenie jakim jest irygator dentystyczny, to w naszym artykule o irygatorach dowiesz się czym różnią się urządzenia i jakie będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

irygatory