Jaką szczoteczkę wybrać? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto podjął decyzje o zakupie pierwszej szczoteczki sonicznej. Obawa przed wydaniem sporej sumy pieniędzy na urządzenie, które nie spełni naszych oczekiwań, generuje wiele wątpliwości. Czym różnią się szczoteczki soniczne, jakie posiadają tryby i funkcje? Dowiedz się jaką szczoteczkę kupić na start.

Jaką szczoteczka soniczną wybrać?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jaką szczoteczkę wybrać, to zapewne znasz już zalety technologii sonicznej.  Jeśli jeszcze nie wiesz, jak działa szczoteczka soniczna, a higiena jamy ustnej jest dla ciebie naprawdę ważna to artykuł o higienie jamy ustnej , w którym znajdziesz informacje o różnych rodzajach szczoteczek oraz urządzeniu, które uzupełni codzienny rytuał mycia zębów.

Szczoteczka soniczna to rodzaj szczoteczki elektrycznej, której działanie oparte jest na technologii sonicznej. Szczoteczki emituje fale dźwiękowe, które rozbijają łańcuchy bakterii oraz płytkę nazębną. Technologia soniczna wytwarza mikrobąbelki, które przeciskając się przez szczeliny, skutecznie oczyszczają przestrzenie międzyzębowe oraz inne trudno dostępne miejsca. Te bąbelki nazywane są też „dynamiczną akcją czyszczenia” czy „efektem kawitacji”

Szczoteczka soniczna do zębów – najważniejsze cechy

Tak naprawdę nie ma modeli idealnych – dopiero po dłuższym okresie użytkowania i szczoteczki zauważamy jej cechy, które nam odpowiadają oraz poznajemy swoje potrzeby i preferencje. Na start warto wybrać uniwersalne urządzenie w przystępnej cenie tak, aby dać  sobie czas na zdecydowanie, na jakich parametrach zależy nam najbardziej. Dziś, kiedy szczoteczki soniczne stają się coraz bardziej popularne łatwo znaleźć szczoteczkę o dobrych parametrach, ładnym wyglądzie w niskiej cenie. Zastanawiając się nad idealną szczoteczką na start, określ swój budżet oraz sprawdź jakie cechy są dla Ciebie ważne.

Tryby czyszczenia

soniczna szczoteczka do zębów - tryby pracyGodne uwagi szczoteczki soniczne oferują kilka trybów pracy, niektóre posiadają ich aż 5. W zależności od modelu tryby są różne, ale większość szczoteczek z możliwością zmiany trybu oferuje takie tryby jak:

  • Wybielający – przeznaczony jest do wybielania zębów,
  • Czyszczenia – zaprojektowany został z myślą o codziennej higienie jamy ustnej,
  • Delikatny – dedykowany jest osobom z wrażliwą jamą ustną,
  • Masażu – poprawia stan dziąseł,
  • Polerowania – zapewnia zębom większą gładkość i połysk.

Dzięki kilku trybom możesz dostosować szczoteczkę idealnie do swoich potrzeb. Te z kolei często zmieniają wraz z czasem, dlatego dobrze jest być na to przygotowanym.

W wielu modelach tryby różnią się tylko zakresem ruchu, w innych zmienia się też częstotliwość.

Częstotliwość i amplituda wibracji

Częstotliwość to istotny parametr opisujący ilość ruchów na minutę. Niektórzy producenci podają liczbę drgań (podwojona liczba ruchów) zamiast ruchów lub liczbę ruchów nie na minutę, ale na cykl mycia więc warto dokładnie sprawdzić dane techniczne wybranego modelu. Szczoteczki wykonujące 30 000 ruchów na minutę to typowy standard na rynku. Szczoteczki z górnych półek cenowych wykonują nawet 48 000 ruchów, ale nie należy przyjmować zasady „im więcej, tym lepiej” szczoteczki o częstotliwości ruchów 35 000 – 40 000 są odpowiednie do zachowania higieny jamy ustnej.  Na efektywność szczotkowania wpływa amplituda, która opisuje zasięg szczotkowania. Osoby o wrażliwych dziąsłach powinny używać szczoteczek o mniejszej amplitudzie.

Zasilanie

Najtańsze modele zasilane są za pomocą baterii alkalicznych, ale większość użytkowników woli  kupić model z wbudowaną baterią. Szczoteczki są ładowane za pomocą kabla lub na specjalnej podstawce za pomocą indukcji.  Nad kwestią sposobu ładowania warto zastanowić się z różnych względów. Szczoteczki ładowane indukcyjne są wygodne, po każdym użyciu szczoteczka odkładana na podstawkę ładuje się automatycznie, należy jednak pamiętać, aby co jakiś czas rozładować szczoteczkę.  Wybierając szczoteczkę z podstawką do ładowania, zastanów się, czy masz gdzie postawić i podłączyć ładowarkę indukcyjną.  Szczoteczki ładowane za pomocą kabla USB to spore ułatwienie dla osób podróżujących. Tańsze modele pracują na jednym ładowaniu około miesiąca, a modele droższe nawet do 3 miesięcy.

Wymienne końcówki 

Przed zakupem wybranego modelu warto sprawdzić, czy na rynku dostępne są wymienne końcówki oraz w  jakiej cenie możemy je kupić. W niektórych modelach wymienne końcówki kosztują nawet 40-50 zł za sztukę, w innych 10-15 zł za sztukę. Końcówki należy wymieniać co około 3 miesiące, dlatego warto zwrócić uwagę na cenę.

Timer 

Wbudowany timer posiada już większość szczoteczek na rynku. Timer odmierza 2 minuty i często dzieli je na cztery 30-sekundowe interwały ułatwiające czyszczenie każdego obszaru jamy ustnej.  Nie jest to najważniejsza cecha, ale warto zwrócić na nią uwagę.

Dodatkowe funkcje

Droższe modele posiadają dodatkowe funkcje takie jak np. aplikacja na telefon, wskaźnik zużycia główki czy czujnik nacisku.

Idealna szczoteczka soniczna na start 

Kiedy chcemy spróbować czegoś po raz pierwszy, zawsze towarzyszą nam obawy zwłaszcza wtedy, kiedy wiążę się to z wydatkiem pieniędzy. Ekonomicznym rozwiązaniem jest kupienie szczoteczki dobrej jakości w niskiej cenie. Czy szczoteczki dobrej jakości muszą być drogie? Nie. Szczoteczka Haxe* to idealna szczoteczka na start.

Tryby pracy i częstotliwość wibracji

W szczoteczce Haxe* częstotliwość i amplituda zmienia się wraz ze zmianą trybu, ilość ruchów jest większa, kiedy intensywność wibracji jest mniejsza i na odwrót.

Szczoteczka SG-972DC posiada 5 trybów pracy, które zostały zaprojektowane tak, aby użytkownik mógł dopasować szczoteczkę do swoich potrzeb.

Wybielanie – tryb podświetlany na niebiesko generuje 35 000 ruchów na minutę o największej intensywności. Zasięg ruchu jest duży, a sam tryb przeznaczony jest do efektywnego wybielania. Wybielanie to tryb dla osób niemających problemów z dziąsłami.

Czyszczenie – tryb podświetlany na zielono z 38 000 ruchami na minutę o średnim zakresie. Tryb czyszczenia to podstawowy tryb pracy szczoteczki jest mniej inwazyjny od trybu wybielania.

Delikatny – tryb podświetlany na czerwono to tryb dedykowany osobom o wrażliwych dziąsłach i borykającym się z chorobami przyzębia. Częstotliwość wibracji jest wyższa i wynosi 42 000 ruchów na minutę, ale ich zakres i siła są mniejsze. Tryb jest delikatny i mniej inwazyjny, idealny dla wrażliwych dziąseł. Dzięki wyższej częstotliwości efektywność jest taka sama jak w trybie czyszczenia.

Polerowanie – wskaźnik LED miga na niebiesko. Przy polerowaniu szczoteczka wykonuje 42000 ruchów na minutę, intensywność wibracji zmienia się co 0,2 sekundy. Polerowanie to tryb dodatkowy, nie służy do czyszczenia, a do ulepszenia efektu wybielania. Nadje zębom połysk i stosowana jest najczęściej w okolicy siekaczy.

Masaż – wskaźnik LED miga na zielono, a szczoteczka generuje 35 000 ruchów na minutę. Intensywność wibracji zmienia się co 4 sekundy, delikatnie masując dziąsła – tryb nie służy do czyszczenia a stymulowania dziąseł. Regularne stosowanie masażu poprawia ukrwienie dziąseł.

Zasilanie

Szczoteczka zasilana jest za pomocą akumulatora. Ładowanie odbywa się za pomocą kabla USB, który znajduje się w opakowaniu. Pełne ładowanie szczoteczki trwa mniej niż 5 godzin i wystarcza na około 3 tygodnie pracy przy 2-minutowym szczotkowaniu 2 razy dziennie.

Timer

Szczoteczka odmierza 2 minuty, a po 30 sekundach przypomina użytkownikowi o zmianie obszaru szczotkowania. Krótka pauza w pracy szczoteczki to informacja o upłynięciu czasu szczotkowania danej ćwiartki jamy ustnej.

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką soniczną

Osoby, które korzystają ze szczoteczki sonicznej po raz pierwszy, często robią to źle. Błędem jest używanie jej w taki sam sposób, w jaki korzysta się ze szczoteczki manualnej. Szczoteczka soniczna sama wykonuje  ruchy wymiatające. Nasze zadanie ogranicza się do nałożenia pasty, ustawienia szczoteczki pod kątem 45 stopni do  powierzchni zęba oraz przesuwania jej powoli po powierzchni zębów. Oczywiście tak jak podczas mycia szczoteczką manualna czy obrotowa należy pamiętać o dokładnym umyciu zębów zarówno od strony zewnętrznej, wewnętrznej, jak i od góry.

Czy warto rozpocząć przygodę z technologią soniczną?

To czy technologia soniczna okaże się dla nas najlepszym rozwiązaniem, zależy od prywatnych preferencji i oczekiwań związanych ze szczotkowaniem.  Niektórzy są tradycjonalistami w każdej dziedzinie życia i szczoteczka manualna jest dla nich wystarczająca. Jeśli jednak chcesz podnieść poziom higieny jamy ustnej na wyższy poziom, to sprawdź dokładnie, co oferują producenci w poszczególnych zakresach cenowych. Nie daj się złapać na liczbę drgań rzędu 96 000, to tylko podwojona liczba ruchów.

*Haxe Polska jest importerem