Nie wiesz jak wybrać inhalator? O czym informują parametry inhalatora? Chcesz kupić nebulizator, który  będzie odpowiedni zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzje- przedstawiamy inhalatory tłokowe.

Przeczytaj artykuł o inhalacji, z którego dowiesz się m.in. czym są nebulizatory oraz jak inhalować niemowlaka.

Jak wybrać inhalator?

Twój inhalator/nebulizator powinien spełniać kilka kryteriów, dzięki którym inhalacje nim wykonywane będą skuteczne i bezproblemowe. Należą do nich:

  • wielkość cząsteczek aerozolu wytwarzanych przez inhalator określanych parametrem MMAD (dokładnie udział procentowy cząsteczek pożądanej wielkości w całym aerozolu)- tylko odpowiednio małe cząsteczki mogą docierać do dolnych partii układu oddechowego- oskrzeli i płuc. Najlepiej aby ten parametr miał wartość: 2-3μm.
  • czas inhalacji – ma znaczenie głównie w przypadku wykonywania inhalacji u dzieci; im krótszy czas podawania leku tym większa szansa, że mały pacjent otrzyma całą zaleconą dawkę leku; czas inhalacji możemy sprawdzić dzięki parametrowi „szybkość nebulizacji” podawanej w mililitrach na minutę
  • łatwość obsługi- zdarza się, że inhalacja musi być wykonana szybko, ponieważ objawy choroby narastają i utrudniają oddychanie- w tym przypadku czas montażu i uruchomienia urządzenia ma ogromne znaczenie;
  • uniwersalność czyli możliwość zastosowania urządzenia w inhalacji zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego nebulizator powinien zawierać maskę w dwóch rozmiarach.
  • poziom natężenia hałasu czyli głośność- warto wybierać inhalatory, w których poziom natężenia dźwięku w czasie pracy jest niewielki- ma to znaczenie szczególnie u najmłodszych dzieci, które mogą bać się urządzenia; jeśli inhalator będzie wystarczająco cichy możliwa jest inhalacja w czasie snu. Poziom ok 50-55 dB powinien być komfortowy dla większości osób.
  • jakość wykonania- aby być pewnym, że inhalator, jaki wybraliśmy jest nie tylko skuteczny, ale i wykonany z bezpiecznych materiałów a jego jakość została potwierdzona certyfikatami zgodności.

Parametry i cechy inhalatorów dostarczanych przez HAXE

Uśredniona wielkość cząsteczek aerozolu (MMAD): 2,44μm wielkość ta umożliwia dotarcie do najgłębszych części układu oddechowego.

Czas inhalacji: szybkość nebulizacji w inhalatorach to 0,4 ml na min, pozwala to na skrócenie jej czasu do minimum.

Łatwość obsługi: inhalatory posiadają tylko jeden przycisk co bardzo ułatwia ich obsługę.

Poziom natężenia hałasu w przypadku wszystkich modeli inhalatorów nie przekracza 55dB.

Jakość wykonania: inhalatory to wyroby medyczne, nie zawierają lateksu.

Uniwersalność: do zestawu dołączona jest zarówno duża maska- dla dorosłych, jak i mała- dla dzieci. Obie maski posiadają możliwość regulacji.

Inhalatory tłokowe – co to takiego?

Inhalatory tłokowe ( inaczej kompresorowe, tłokowo-pneumatyczne) zbudowane są z elektrycznego kompresora (sprężarki) i nebulizatora z pojemnikiem na lek.
Obie części połączone są ze sobą przewodem powietrza. Dzięki pracy kompresora sprężone powietrze trafia do nebulizatora rozbijając cząsteczki płynu do delikatnej mgiełki (aerozolu), która może być z łatwością zainhalowana do dróg oddechowych.

Największą i niewątpliwą zaletą inhalatorów tłokowych jest możliwość nebulizacji za ich pomocą zarówno soli fizjologicznej, soli o większym stężeniu, jak i wszystkich leków używanych w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Nie istnieją również ograniczenia wiekowe- nebulizacje z wykorzystaniem inhalatorów tłokowych mogą być przeprowadzane zarówno u dzieci ( także tych najmłodszych), jak i osób dorosłych czy w podeszłym wieku- należy jedynie dopasować wielkość maseczki do wieku i wymiarów osoby inhalowanej.

Czym różnią się nasze inhalatory?

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Wszystkie inhalatory zawierają w zestawie jednostkę główną -kompresor, nebulizator, rurkę (przewód powietrzny), ustnika, filtr powietrza (5 sztuk) oraz standardową maseczkę ( 1x dla dzieci i 1x dla dorosłych).

Inhalator Pikko

Pikko to niezwykle prosty w obsłudze inhalator do codziennego użytku. Jego waga ( 1,35 kg), a także dołączona do zestawu torba, pozwala na bezproblemowy transport urządzenia.

Inhalator NebulusNebulus cechuje nie tylko nowoczesny  i atrakcyjny wygląd sprzętu, ale również praktyczna komora na akcesoria dodatkowe. Dzięki niej zachowanie porządku oraz znalezienie potrzebnych elementów będzie dużo łatwiejsze.

Inhalator GalaxyGalaxy waży zaledwie 1,25 kg, jest niewielki i posiada wygodną rączkę, dzięki czemu świetnie sprawdzi się nie tylko w warunkach domowych, ale również jako inhalator podróżny, który zabierzesz ze sobą wszędzie tam, gdzie możesz potrzebować inhalacji.


Jak prawidłowo używać inhalatora?

Jeśli podjąłeś/aś już decyzję o zakupie i wiesz już jak wybrać inhalator, to czas aby dowiedzieć się jak prawidłowo go używać. Bezpieczne i prawidłowe użytkowanie inhalatora jest gwarancją jego długiej i skutecznej pracy. O czym warto pamiętać?

1) Przed inhalacją napełnij nebulizator ilością leku, jaka została zapisana lub zalecona. Zwróć uwagę, aby nie przekroczyć maksymalnego poziomu zaznaczonego na pojemniku.

2) Gdy upewnisz się, że filtr jest włożony do kompresora, podłącz urządzenie do prądu i nie montując przewodu powietrza włącz przycisk.

3) Jeśli po podłączeniu inhalator działa prawidłowo przez 1-2 min, możesz podłączyć rurkę i rozpocząć inhalację.

4) Po wykonaniu inhalacji najpierw wyłącz kompresor, a dopiero potem odłącz rurkę

5) Ostatnim krokiem powinno być odłączenie urządzenia z gniazdka elektrycznego

Niezwykle istotnym elementem użytkowania inhalatora jest również jego prawidłowe czyszczenie:

  • po inhalacji należy wylać pozostałą część leku oraz odłączyć przewód powietrza i ustnik/maskę
  • dokładnie myjemy pod bieżącą wodą ( lub moczymy przez 15 min) nebulizator, ustnik, maskę i pojemnik na lek
  • po umyciu wszystkie części należy starannie osuszyć

Do mycia elementów inhalatora nie należy używać detergentów ani umieszczać ich we wrzątku ( nie wyparzać).

Cały zestaw przechowuj w suchym i czystym miejscu.

Jeśli nadal masz pytania i nie wiesz jak wybrać inhalator dla Twojej rodziny zapraszamy do kontaktu.