Ile razy słyszałeś/aś słowa typu „ubierz się, bo się przeziębisz”? Na pewno nie raz wypowiedziała je Twoja mama, babcie, a może nawet Ty powtarzasz je teraz swojemu dziecku. Czy przeziębienie to wina zimna? Jakie są objawy tej choroby i jak na nie zareagować, aby przyśpieszyć i wygrać walkę z przeziębieniem?

Czym jest przeziębienie, skąd się bierze i dlaczego częściej dopada nas zimą niż latem?

Przeziębienie jest popularną chorobą zakaźną atakującą drogi oddechowe, którą wywołują wirusy. Jej objawy podobne są do objawów grypy, ale sam przebieg choroby jest lżejszy i mniej groźny. Przeziębieniem, zwanym także zapalaniem zatok przynosowych, zapaleniem nosogardła lub po prostu chorobą przeziębieniową, zarażamy się poprzez kontakt z chorą osobą lub z samym wirusem. Wirus rozprzestrzenia się doga kropelkową dlatego bardzo trudno się przed nim uchronić.

Niewątpliwe łatwo zauważalny jest fakt, że przeziębienia znacznie częściej łapią nas w okresie jesienno-zimowym, ale czy to wina złego ubioru i chłodu?.  Temperatura na dworze, wiatr, deszcz czy śnieg mają tylko pośredni wpływ na zachorowalność na przeziębienie. Samo wychłodzenie ciała spowodowane zimną temperaturą na dworze nie ma większego wpływu na to, czy będziemy chorzy, czy nie.

Dlaczego więc przeziębienie ma związek z pogodą? Gdy jest zimno i deszczowo chętniej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach w towarzystwie różnych osób, rzadko wietrzymy pokoje i wychodzimy na dwór. Dodatkowo częsta zmiana temperatury osłabia organizm i ułatwia wirusom jego zainfekowanie. Problemem jest także niedobór witaminy D3 spowodowany brakiem słońca oraz unikaniem spacerów w zimowe dni.

Jakie są objawy przeziębienia, czym różni się ono od grypy?

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci pierwszymi objawami są złe samopoczucie, zmęczenie, przeczucie, że „coś nas bierze”. Dalej pojawia się ból gardła, nosa, katar i kaszel (suchy lub mory). Wysuszenie śluzówki gardła i nosa może powodować trudności w oddychaniu i powodować nieprzyjemne uczucie drapania w gardle. Podczas przeziębienia mogą pojawić się bóle głowy i gorączka, która nie powinna przekraczać 38 C. Przeziębienie rozwija się powoli i trwa zazwyczaj ok. 7 dni.

Aby rozróżnić przeziębienie od grypy, warto znać różnicę pomiędzy tymi chorobami. Grypa i przeziębienie wywoływane są przez zupełnie inne wirusy, chociaż objawy są podobne, to można je rozróżnić. Grypa atakuje nagle, a temperatura ciała często przekracza 38 C co powodować może dreszcze. Dodatkowo mogą pojawić się bóle mięśni i brak apetytu. Podczas grypy katar jest mniej uciążliwy niż przy przeziębieniu lub nawet w ogóle nie występuje. Warto rozpoznać, z którą z chorób mamy do czynienia, ponieważ grypa jest groźniejsza i może oprowadzić do powikłań takich jak np. zapalnie płuc.

Jak unikać przeziębiania lub jak je leczyć, gdy już nas dopadnie?

Kiedy przebywamy w środowisku, w którym wiele osób jest przeziębionych lub opiekujemy się osobą zarażoną, co w przypadku posiadania dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym jest raczej częste, to uniknięcie zarażenia jest mało prawdopodobne. Wirus powodujący przeziębienie pozostaje aktywny na przedmiotach nawet dobę, a na ciele kilka godzin. Dlatego, jeśli mamy możliwość, nie przebywajmy w towarzystwie chorych osób i dbajmy o higienę. Unikajmy silnych wychłodzeń organizmu a przede wszystkim śluzówki nosa – jej osłabienie niskimi temperaturami ułatwia rozmnażanie się wirusa. Wietrzenie pomieszczeń i suplementacja witaminy D3 również mogą pomóc w uniknięciu przeziębienia.

Jeśli na unikanie już za późno to musisz wiedzieć, co pozwoli na zminimalizowanie czasu chorowania:

  1. Odpoczynek przede wszystkim, wirusy wywołujące przeziębienie lubią osłabione i przemęczone organizmy – nie daj im się polubić 🙂
  2. Nawilżanie dróg oddechowych przyśpiesza regeneracje błon śluzowych gardła i nosa, ułatwia odkrztuszanie. Do tego zabiegu użyj roztworu soli fizjologicznej i inhalatora
  3. Jeśli dokucza Ci gorączka, możesz ją zbić domowymi sposobami lub sięgnąć po lekarstwa z paracetamolem lub ibuprofenem. Kontroluj temperaturę ciała i otoczenia termometrem na podczerwień
  4. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i nie rezygnuj z jedzenia – nawet jeśli nie masz na nie ochoty
  5. Wciąganie kataru może spowodować rozwój infekcji zatok, dlatego często wydmuchuj nos, aby pozbyć się wydzieliny. W przypadku małych dzieci regularnie odciągaj wydzielinę – pomoże ci w tym aspirator 
  6. Nie stosuj antybiotyków – antybiotyki działają na zakażenia bakteryjne, a przeziębienie jest wirusem. Zastosowanie antybiotyku może wydłużyć chorobę i wyjałowić organizm
  7. Kiedy już zachorujesz unikaj wychłodzenia organizmu

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli przeziębieniu nie towarzyszą inne objawy wizyta u lekarza może okazać się zbędna – na przeziębienie nie ma lekarstw, są jedynie środki łagodzące objawy. Kiedy masz gorączkę przekraczającą 38 C, doskwiera ci ból ucha lub silny ból zatok udaj się na wizytę kontrolną, aby upewnić się, że to nie grypa.

Jeśli nadal masz pytania zapraszamy do kontaktu.